Concert tour “Along the Border” in Valga

Estonian Police and Border Guard Orchestra goes on tour to eight locations across Estonia to celebrate Estonia's centenary with free concerts! 

Family event
Wheelchair friendly
EST

Everyone is welcome to Estonian Police and Border Guard Orchestra tour “Mööda piiri” (“Along the Border”) concert at Valga city square on August 22 at 7 p.m. 

Eight concerts at various locations dedicated to Estonia 100 Grand Celebration Week (August 17-25) will see new music performed by the Police and Border Guard Orchestra, Tõnis Mägi, Liisi Koikson, Ott Lepland, Mari Kalkun, Karl-Erik Taukar and Mari Jürjens, directed by Hando Põldmäe.

All concerts are free of charge.

Tour schedule:

Sunday, August 19 at 4 p.m. - Sillamäe, Mere Street
Monday, August 20 at 4 p.m. 16 - Alatskivi song festival grounds (27th anniversary of re-independence of Republic of Estonia)
Tuesday, August 21 at 7 p.m Värska song festival grounds
Wednesday, August 22 at 7 p.m Valga city square
Thursday, August 23 at 8 p.m Lilli-Ungurini border point – the 29th anniversary of the Baltic Chain (Balti kett)
Friday, August 24 at 7 p.m Kuressaare Castle 
Saturday, August 25 at 7 p.m Kloogaranna beach – Night of Ancient Bonfires
Sunday, August 26 at 4 p.m Tallinn Freedom Square

Organizer

Politsei- ja Piirivalveorkester

Politsei- ja Piirivalveorkester on Siseministeeriumi haldusalas tegutsev kutseline puhkpilliorkester, mille isikkooseisus on 34 inimest. Orkestri eelkäijaks on 1928. aastal loodud Tallinna Politseinike Kogu Puhkpilliorkester, mille tegevus peatati 1940. aastal. 1992. aastal asutati taasiseseisvunud Eestis Politseiorkester ja Piirivalveorkester. 2010. aastal, Politsei- ja Piirivalveameti loomisel, kaks orkestrit ühendati ning orkester sai nimeks Politsei- ja Piirivalveorkester. Orkestri dirigendid on läbi aegade olnud Johannes Kostabi (1928-1940), Kaido Kodumäe (Politseiorkester 1992-2010) ja major Arvi Miido (Piirivalveorkester ja Politsei- ja Piirivalveorkester 1992-2014). Politsei- ja Piirivalveorkester esineb Politsei- ja Piirivalveameti ning Sisekaitseakadeemia üritustel, tseremooniatel ja aastapäevadel. Esinetakse ka kontserdisaalides ja koolides ning tehakse koostööd mitmete Eesti vokaal- ja instrumentaalsolistide ning ansamblitega. Kontsertreisidel on käidud paljudes Euroopa riikides, aga ka Põhja-Ameerikas ja Austraalias.