Estonia 100 hot air balloon

Flights on board a new hot air balloon decorated in the colours of our national flag will start from July 2017. You cannot miss it, whether on the ground or up in the sky.

When the fully inflated hot-air balloon is on the ground, it looks like a huge national flag at nearly 20 m high. It can be used as a decoration during many thematic anniversary events.

Flying on board a hot air balloon is a thrilling experience. The giant balloon floating above treetops or buildings is sure to make pedestrians and drivers stop, stare and take pictures. The lucky few who can take to the skies on board the balloon realise that this is much more than just an ordinary trip on board a plane.

The Estonian Airclub wants to offer flights on board the anniversary balloon and opportunities to use the balloon as decoration during the many events in 2017–2018. Those interested should book early. As hot air balloons are very sensitive to weather conditions, they can be used no more than about 40 times a year in our climate.

Põhilised aastaajad kuumaõhupalliga lendamiseks on suvi ja talv. Kevadel ning sügisel, ehk siis vihmaste, tuuliste jm heitlike ilmadega lende ei toimu. Suvel toimuvad lennud reeglina üksnes varahommikul ning hilisõhtul. Talvel on aga teinekord võimalik lennata päev läbi. Meie olulisim verstapost - olla sobiva ilma korral pidulikult õhus 24.02.2018!

Iga pallilend toob kaasa palju vahetuid kulutusi, isegi enam kui väikelennukiga õhus käimine. Seega saavad meie lennud toimuda üksnes tänu nendele tellijatele-sponsoritele, kes asjast huvitatud on.

INITIATOR

Lennuklubi Keelutsoon

Lennuklubi Keelutsoon tegeleb peamiselt tiib- ja motovarju kui lennuvahendite propageerimisega ning selle valdkonna harrastajate ühendamisega. Koolitame uusi piloote, korraldame lendamise ja matkamise reise erinevatesse riikidesse jpm. Keset Eestit Järvamaal on aastaringselt meie käsutuses klubihoone ja puhkebaas, ühes treeningväljakutega. Meie partnerid pakuvad kohapeal ka nii langevarjuhüppeid kui kuumaõhupallilende.

 
CONTRIBUTORS
janeli laaneste's picture
janeli laaneste