100 aastat kirjandust

Rahvusraamatukogu ja Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistav suurnäitus "100 aastat kirjandust" annab ülevaate eesti kirjandusest aastatel 1918–2018 poole tuhande raamatu näol.

Valmis!
Valmis!

Eestimaine kirjandus on teadagi kordades pikem, suurem ja põnevam kui ühe sajandi sisse mahub, ulatudes minevikus üle rahvaluule ja -laulude aastatuhandete mäletamatusse hämarusse ning tulevikus loodetavasti vähemalt sama kaugele. Sellises ajaplaanis vaadelduna tähistab ja tähendab sada aastat omariiklusaega ühtainsat ning sealjuures lausa käsil olevat hetke. Inimelu mõõtkavas aga mahub viimase saja aasta sisse mitu põlvkonda, kirjutamis- ja kõnelemisviisi ning vägagi kirev ja käänukas ajalooperiood.

Sellest ajavahemikust püüabki näitus ühe võimaliku ülevaate anda, kirjanduse, keele ja muutliku mõtteilma, aga ka raamatute kui füüsiliste objektide kaudu. Eriti tänases päevas, mil teabe edastamiseks (aga ka meele koondamiseks ja lahutamiseks) on mõõtmatult enam viise ja vahendeid kui paberraamat, pakub vana vorm rohkesti äratundmisrõõmu ning meenutab, et mõnelgi juhul annab vorm sisule mõndagi juurde. Elamus ja kogemus ühest või teisest teosest moodustub mitme mõjuri koostöös ning klassikaline raamat kui selline on pikki sajandeid suutnud neid omadusi kätkeda.

Raamatud pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu ja kunstiteosed Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest.

Kuraator: Ave Tölpt
Raamatute valik ja lühikirjeldused: Sirje Lusmägi (1918–39), Katre Riisalu (1940–59), Krõõt Liivak ja Tiina Ritson (1960–89), Maire Liivamets (raamatud) ja Karl Martin Sinijärv (tekstid) (1990–2018)
Kümnendite tekstid: Maarja Helena Meriste. Kasutatud kirjandus: Epp Annus, Luule Epner, Ants Järv, Sirje Olesk, Ele Süvalep, Mart Velsker. Eesti kirjanduslugu. Tallinn: Koolibri, 2001.
Sissejuhatus ja märksõnad: Karl Martin Sinijärv
Tõlkekirjandus: Karl Martin Sinijärv
Kunsti valik: Lea Hein
Graafiline disain: Stuudio Stuudio
Ruumikujundus: b210
Toimetamine: Inna Saaret
Tõlkimine: Tiina Büttner
Kultuuriprogramm: Karl Martin Sinijärv
Trükk: Digiprint

Ekskursioonid näitusele toimuvad iga kuu teisel kolmapäeval: K, 7. märts kell 17 K, 14. märts kell 14.15 K, 11. aprill kell 17 K, 21. aprill kell 16 K, 9. mai kell 17 Kirjanikega vestlusõhtud toimuvad neljapäeviti: N, 22. märts kell 17 N, 12. aprill kell 17 N, 24. mai kell 17

Algataja

Eesti Rahvusraamatukogu

Eesti Rahvusraamatukogu on Eesti info-, teadus-, arendus- ja kultuuriasutus. Ajalooliselt on Eesti Rahvusraamatukogu eri nimede all ja eri funktsioonides tegutsenud alates 1918. aastast.