100 klaveripala inspireeritud Eesti lasteraamatutest

Loon ja salvestan 100 klaveripala EV 100. sünnipäeva aasta 10 kuu jooksul raamatute lugemise juurde kuulamiseks, võimalusel ise mängimiseks ja helisema panemiseks.

Valmis!
Valmis!

Olen pianist ja vabaimprovisaator (faristamo.com), andnud välja sooloplaadi ''Radadel'' aastal 2016 ning aasta varem lasteraamatu ''Niru, Vääks ja sõbrad''. Raamatu esitluste tarbeks kirjutasin ka klaveripalu, mis olid eranditult inspireeritud raamatu tegelastest ning sündmustest. Kuulajad andsid tagasisidet, et selline võikski raamat olla – koos klaveripalade plaadiga. Hea on ju lapsele jutt ette lugeda ning kõrvale muusikat kuulata. Sellest sündiski idee, et kuna eesti lastekirjanduses on nii palju imelist ja võluvat, mida tahaks muusika keelde panna, võikski seda teha Eesti Vabariik 100 puhul. Veel motiveerib mind minu armas suvel kaheaastaseks saav tüdrukutirts, kellega on põnev raamatuid uurida ning muusikat nautida. Miks just selline kingitus? Raamatuid vaadata ning lugeda on põnev. Tahaks panna raamatud helisema ja seda lastelegi edasi anda. Ning anda neile võimalus ise raamatud helisema panna. Alguses mõni klaveripala ära õppides, hiljem ehk juba ise improviseerides ning muusikat kirjutades. Lisapõnevusena toon välja oma huvi klaveri laiendatud mänguvõtete vastu. Ehk et lisaks traditsioonilisele klaveriklahvidel mängimisele teen tihtipeale klaverikaane lahti ning uurin, mis helid on klaveri kaane all klaveri keeltel peidus. Nõnda tekibki värviline helide maailm, mis raamatud muusika keeles kõlama paneb. Ajakava: mai 2017-veebruar 2018, igal kuul 1 raamat ja 10 klaveripala, noodid ja klaveripalade salvestused veebi. Alguses mõtlesin, et võiks olla 100 klaveripala sajast raamatust inspireerituna. Samas on raamatud erineva paksusega ning mõnest tahaks teha ühe pala, teisest aga võib-olla lausa kümme. Nõnda otsustasingi klaveripalade arvu lahtiseks jätta. Kuu jooksul tuleb 10 klaveripala 1-10 raamatu inspiratsioonil.

mai 2017 - 24. veebruar 2018 Youtube´i lähevad videod järjest üles: https://www.youtube.com/playlist?list=PLK50Qwd-XE02qLlNnN_b3zMwlBpAP5bHr. Samuti paneme iga kuu lõpuks üles kümne uue klaveripala noodid ja salvestused aadressile faristamo.com/ev100.

Kui kellelgi on pakkuda suuremat klaveriga ruumi, andke endast märku!

Algataja

Faristamo Eller

Minu nimi on Farištamo Eller (faristamo.com), olen pianist ja vabaimprovisaator. Aasta 2016 detsembris tuli välja minu soolo plaat "Radadel" ning 2015 aastal lasteraamat "Niru, Vääks ja sõbrad". Raamatu tegelastega seoses olen loonud ka mitmeid pisikesi klaveripalu.