100 maarjakaske Maarjamaale

Väärikas maarjakasesalu Pilistveres, Eestimaa südames, rajatakse austusavalduse ja kingitusena Maarjamaa ehk Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks.

Valmis!
Valmis!

Mõte kinkida Eesti Vabariigile 100. aastapäevaks maarjakaasik või maarjakaseallee tekkis mõned aastad tagasi, kui Maarjakase Selts kinkis seoses teema-aastaga „800 aastat Maarjamaad“ Maarja kogudustele Eestis maarjakase. See ettevõtmine võeti väga hästi vastu ning teostus suurepäraselt.

Maarjakask on Eesti looduses vähelevinud ning oma olemuselt väga unikaalne ja ainus väärispuitu andev puu. Rahvapärimustele toetudes saab väita, et kõik läänemeresoome rahvad on sajandeid tundnud ja hinnanud seda muhkliku tüvega, tavaliselt madalakasvulist puud eeskätt tema pilkupüüdva salmiliselt kirimustrilise puusüü, aga ka puidu tugevuse ja sitkuse pärast.

Puud on Eestis otseselt seostatud Neitsi Maarjaga, piirkonniti on rahvasuus nimetatud teda Neitsi pisara- või hingepuuks.

Inimesi õpetades ja harides ning maarjakase väärtusi tutvustades oleme saanud 18 aasta jooksul Eesti ühiskonna erinevatest kihtidest nn looduse juurde kutsuda sadu inimesi. Selle tagajärjel on olemasolevad looduses kasvavad maarjakased säilinud ning üle Eesti on nende aastate jooksul rajatud kokku juba ligi 1000 ha maarjakaasikuid, mis annavad tööd ja tulu sadadele maapiirkondades elavatele inimestele. Kena välimusega maarjakased on jõudnud ka paljude inimeste koduaedadesse ning haljasaladele. Koduaedades kasvavad puud pole mitte ainult silmailuks, vaid madalad, tugevate okstega puud on väga sobilikud ka näiteks lastele ronimispuudeks.

Kuivõrd inimeste Eestist lahkumine on muutumas viimastel aastatel meie tõsiseks sotsiaalseks probleemiks, siis usume, et mõnigi, kes on rajanud oma põllu- või metsamaale maarjakaasiku ehk väärtuse, mis iga aastaga kasvab, ei lahkuta väga kergekäeliselt Maarjamaalt.

Kui taoline Maarjakase Seltsi senine tegevus on olnud ka kui nn silla ehitamine inimeste ja looduse (puude) vahele, siis maarjakasepuude kinkimine Eesti Vabariigile kätkeb endas ideed säilitada ja tugevdada sidet eestlaste ning meie maa – Maarjamaa – vahel.

Ajaplaan: 13.04–27.05.2018 ettevalmistavad tegevused (istutusmaterjali soetamine, teavitus jms) 28.05–9.06.2018 maapinna ja istutuskohtade ettevalmistus, teavitusplaati kandva kivi paigaldus 10.06.2018 kell 15 maarjakasesalu istutamine, pühitsemine ja kogukonnale avamine

Vajame abikäsi maarjakaasiku rajamisel ning tähistamisel.

Algataja

Ivar Sibul

Tartus 2001. aastal asutatud mittetulundusühing Maarjakase Selts tegeleb maarjakase kasvatamise ja uurimise edendamisega ning looduslike maarjakaskede säilitamise ja kaitsmisega Eestis. Rohkem kui 100 maarjakase huvilist ja kasvatajat ühendav Maarjakase Selts viib igal aastal üle Eesti erinevates piirkondades läbi iga-aastaseid maarjakase kasvatamist ja puidu kasutust tutvustavaid õppepäevi, seminare, matku, ekskursioone ja näitusi. Paljusid nimetatud tegevusi on aegade jooksul läbi viidud koostöös kohalike omavalitsustega, RMK-ga, piirkondlike erametsaühendustega ning loodusharidus- ja keskkonnaorganisatsioonidega, nagu näiteks Tallinna Botaanikaaed, Eesti Põllumajandusmuuseum, MTÜ Ökokratt jt. Maarjakase Seltsi partoon on Eesti Vabariigi presidet Arnold Rüütel.