101 aastat, 101 koomiksit

Eesti koomiksikunstnike grupinäitus summeerib EV ajaloo 101 aastat läbi märgiliste sündmuste, isikute ja objektide tutvustamise 101 koomiksileheküljel (üks iga aasta kohta, 1918-2018).

Projekti raames valmib 101 lehekülge koomiksit: iga lehekülg on pühendatud ühele oma ajastus elevust tekitanud või tagantjärele märgilise tähendusega sündmusele, isikule, leiutisele jm. vastavast aastast (1918-2018). Koomiksite autoriteks on eeldatavalt paarkümmend Eesti koomiksiloojate ja illustraatorite paremikku kuuluvat kunstnikku. Mitmekülgse episoodide reana esitatud vaade Eesti riigi käekäigule on kavandatud kõnetama nii kodumaist kui kaugemat publikut, pakkudes omadele äratundmisrõõmu ja värskeid vaatenurki tuttavatele seikadele ning tutvustades välislugejatele Eesti ajalugu ja arengut läbi põnevate ja kiirelt haaratavate lühilugude. Näituse koostaja on Ivar Laus, projekti toimkonnas on lisaks Mari Laaniste ja Joonas Sildre. Näitust on plaanis esitleda Tallinnas novembris 2018, paralleelselt PÖFFiga (Koomiksiselts on ka varem korraldanud näitusi PÖFFi allfestivali Animated Dreams raames), seejärel rändaks näitus Tallinnast ka teistesse Eesti linnadesse. Ühtlasi on plaanis tõlkida näitus inglise keelde ning esitleda seda sarnaselt koomiksiseltsi varasematele grupinäitustele rändnäitusena Euroopas eeskätt koomiksifestivalide raames: kõigepealt Brüsselis ja Helsinkis septembris 2018. Näitus jäädvustatakse kavakohaselt 2018. aasta lõpus välja antava kataloogi kujul.

Talv 2018 - eel- ja toimetamistöö ning ülesannete jagamine autorite vahel; Kevad 2018 - eelkokkulepped eksponeerimiskohtadega Eestis ja mujal, kavandite valmimine, vajadusel lisarahastuse taotlemine Kultuurkapitalilt; Suvi 2018 - näitusepiltide valmimine, näituse ja kataloogi trüki ettevalmistus; September 2018 - näitused Helsingi ja Brüsseli koomiksifestivalidel; November - näitus Tallinnas.

Kavatseme taotleda EV100 teavitustoe taotlusvoorust toetust näituse kataloogi väljaandmiseks.

Algataja

Ivar Laus