60. Lübecki Põhjamaade filmipäevadel on fookuses Balti riigidAvaldatud: 30.10.2018

Saksamaal Lübeckis teisipäevast pühapäevani juba 60. korda toimuva Lübecki Põhjamaade filmipäevadel on fookuses Balti riigid. Festivali võistlusprogrammis osaleb EV100 programmi raames valminud mängufilm “Seltsimees Laps”, mis on ühtlasi ka festivali avafilm. Rahvusvahelise esilinastuse saab ka EV100 dokumentaalfilm "Juured".

Kaader filmist. Foto: Amrion

Festivalil tähistatakse Eesti, Läti ja Leedu riikide 100. juubelit ning kavas on mahukas programm regiooni uuemast ja vanemast filmiloomingust.

Eesti dokfilmidest linastuvad Lübeckis veel “Rodeo”, “Ahto. Unistuste jaht”, “Kerro 40” ning “14 käänet”. Samuti jõuab vaatajateni Läti, Leedu, Eesti koostöös valminud dokumentaalfilm “Ajasillad”.

Laste- ja noortefilmide programmis linastub juba festivalidel populaarsust kogunud täispikk animafilm “Kapten Morten lollide laeval” ning lühifilmide programmist leiab auhinnatud “Kolm päeva augustis”. Lisaks on festivali raames üles seatud filmikuppel, mis esitleb 360 kraadi tehnikas filmitud filme. Seal näeb Rain Rannu lühifilmi “Beqaa VR” ning samuti programmi Eesti linnadest ja loodusest, mis tutvustab nii rahvusvahelisele kui ka kohalikule publikule lähemalt Eestit ja Eesti kultuuri.

Festivali kavas on ka Balti vanemate filmide retrospektiiv, kus Eesti filmidest linastuvad “Keskpäevane praam”, “Kire lained” ja “Tulivesi”.

Külastajatele on avatud väljak, kus müüakse ka Balti riikide tooteid. Samuti on festivalil Skandinaavia- ja Balti riikide raamatutele pühendatud sektsioon, kus võimalik tutvuda ning osta ka Eesti, Läti ja Leedu autorite teoseid saksakeelsete tõlgetena. Eesti raamatutest on valikus näiteks “Wikmani poisid”, “Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus”, “Pobeda 1946” ning lasteraamat “Lumemees Ludvigi õnn”.

Festivali võistlusprogrammis osaleb EV100 programmi raames valminud mängufilm “Seltsimees Laps”, mis on ühtlasi ka festivali avafilm. Tegemist on väga erilise sündmusega, kuna esimest korda festivali ajaloos on avafilmiks Balti riigist pärit teos.

Festivali avaõhtul viibivad aukülalistena kohal nii mängufilmi “Seltsimees laps” režissöör Moonika Siimets, näitlejad Helen Maria Reisner, Tambet Tuisk ja Eva Koldits, produtsent Riina Sildos kui ka filmiloo aluseks olevate romaanide autor Leelo Tungal. Kohal on ka mitmed teised Eesti filmitegijad, kes oma filme publikule esitlevad. Eesti, Läti ja Leedu Saksamaa saatkondade koostöös toimub ka vastuvõtt rahvusvahelise filmitööstuse esindajatele.

Festivalil antakse välja ka Baltimaade filmiauhind parimale Põhjamaade filmile. Eesti esindajana on žüriis Eesti Filmi Instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins.

Kõik uudised