Ajalookonverents ja näitus „Mässu kaudu vabasse riiki“

Ajalookonverentsi ja näitusega tähistame Eesti Vabariigi jõudmist Muhu- ja Saaremaale, mis on seotud 1919. aasta Saaremaa mässu mahasurumise 100. aastapäevaga.

Ratastooliga ligipääsetav
EST

Eesti Vabariigi algus on Muhu- ja Saaremaal seotud traagilise 1919. aasta Saaremaa mässuga, millest möödub tänavu 100 aastat. Selle sündmuse mälestamiseks korraldab SA Saaremaa Muuseum eesotsas ajaloolase Piret Hiie-Kiviga ja koostöös ajalehega Saarte Hääl 15. veebruaril Kuressaare Linnateatris ajalookonverentsi ja näituse.

Sündmuse toimumise koht on valitud teadlikult, sest just sellele majale (tollasele Kuressaare Eesti Seltsi hoonele) tõmmati 1918. aasta novembris esimest korda Saaremaal üles Eesti Vabariigi sinimustvalge riigilipp. Kohaliku rahva teadvusesse jõudis uudis oma riigist aga alles pärast 1919. aasta veebruaris toimunud mässu mahasurumist. 

Ajalookonverentsil esinevad mässu puudutavate ettekannetega mitmed nimekad Eesti ajaloolased, et pakkuda värskeimat vaadet saarte olukorra kohta Eesti Vabadussõja päevil ja Saaremaa mässu tähendusele Eesti ajaloos. Eesmärk on esitleda uusi teadmisi Saaremaa mässu ajaloo uurimises, mida kunagi varjutas pikalt ekslik punarevolutsioonilise võitluse loor.

Ettekannetega esinevad ajaloodoktorid Ago Pajur (peaesineja), Kersti Lust, Mari-Leen Tammela, ajaloolased Eda Maripuu, Eimar Tärk ja kunagiste mässumeeste järeltulija Rein Saksakulm ning kirjanik Ülo Tuulik (erikülaline).

Ajalookonverentsi lõpus avatakse teatrimajas samateemaline näitus, mis pakub konverentsile visuaalset tuge. Näitus „Mässu kaudu vabasse riiki“ valmib koostöös Eesti Kunstiakadeemia (EKA) II kursuse tudengitega ja näituse toodab STEAM Exhibitions OÜ. Näitus jääb avatuks seitsmeks kuuks.

Kuressaare Linnateatril valmib 2019. aasta märtsikuus mässuteemaline uuslavastus ("Tasa vaikselt sõudvad pilved"), mille kirjutab Urmas Lennuk ja lavastab Raivo Trass. 2019. aasta jaanuaris-veebruaris ilmub Saaremaa mässust ka ülevaatlik järjejutt ajalehes Saarte Hääl koos konverentsil esinejate lühitutvustusega. Sügisel on plaanis avaldada ajalookonverentsi ettekannetest eraldi trükis.

Korraldaja

Sihtasutus Saaremaa Muuseum

Saaremaa Muuseum on üks Eesti vanimaid ja suurimaid muuseume, mis asutati estofiilse Saaremaa Uurimise Seltsi (Verein zur Kunde Oesels) muuseumina 1865. aastal, olles üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tugevdajaid. Selle identiteedi oluliseks osaks on 14. sajandist pärinev Kuressaare linnus-kindlus kui maailmas ainulaadne arhitektuurimälestis ja Eesti üks olulisemaid turismiobjekte, mida muuseum mőtestatult eksponeerib, jutustades selle lugu laiale maailmale. Kitsamas plaanis on muuseumi kutsumuseks kohalikule kogukonnale süstematiseeritud ja korrastatud ajaloo- ja kultuurimälu tagamine ja kättesaadavaks tegemine.

Märksõnad: