Ajalookonverents "Mässu kaudu vabasse riiki"

Ajalookonverentsiga tähistame Eesti Vabariigi jõudmist Muhu- ja Saaremaale, mis on seotud 1919. aasta Saaremaa mässu mahasurumise 100. aastapäevaga. Ettekannetega esinevad nimekad Eesti ajaloolased.

Ratastooliga ligipääsetav
EST

Eesmärgiga tähistada Eesti Vabariigi algust Muhu- ja Saaremaal - mis on seotud traagilise 1919. aasta Saaremaa mässuga, millest möödub tänavu 100 aastat - korraldab SA Saaremaa Muuseum eesotsas ajaloolase Piret Hiie-Kiviga ja koostöös ajalehega Saarte Hääl vastavateemalise ajalookonverentsi 15. veebruaril 2019 Kuressaare Linnateatris. Sündmuse toimumise koht on valitud teadlikult, sest just sellele majale (tollasele Kuressaare Eesti Seltsi hoonele) tõmmati 1918. aasta novembris esimest korda Saaremaal üles Eesti Vabariigi riigilipp sinimustvalge. Kohaliku rahva teadvusesse jõudis uudis oma riigist aga alles pärast 1919. aasta veebruaris toimunud mässu mahasurumist. Ajalookonverentsil esinevad mässu puudutavate ettekannetega mitmed nimekad Eesti ajaloolased, et anda värskeim vaade saarte olukorra kohta Eesti Vabadussõja päevil ja Saaremaa mässu tähendusest Eesti ajaloos. Eesmärk on pakkuda uut teadmist Saaremaa mässu ajaloo uurimises, mida kunagi varjutas pikalt ekslik punarevolutsioonilise võitluse loor. Konverentsil osalejad saavad uusi olulisi teadmisi oma kodukoha ajaloo ja Eesti Vabadussõja ühe märgilisema sündmuse tagamaade ja tulemuste kohta. Ettekannetega esinevad ajaloodoktorid Ago Pajur (peaesineja), Kersti Lust, Mari-Leen Tammela, ajaloolased Eda Maripuu, Eimar Tärk ja kunagiste mässumeeste järeltulija Rein Saksakulm ning kirjanik Ülo Tuulik (erikülaline).

Ajalookonverentsi lõpus avatakse teatrimajas ka vastavateemaline näitus, pakkudes visuaalset tuge konverentsile. Näitus "Mässu kaudu vabasse riiki" valmib koostöös Eesti Kunstiakadeemia (EKA) II kursuse tudengitega ja jääb avatuks seitsmeks kuuks. Kuressaare Linnateatril valmib märtsikuus 2019 mässuteemaline uuslavastus, mille kirjutab Urmas Lennuk ja lavastab Raivo Trass. 2019. aasta jaanuaris-veebruaris ilmub Saaremaa mässust ka ülevaatlik järjejutt ajalehes Saarte Hääl koos konverentsil esinejate lühitutvustusega. Sügisel on plaanis avaldada ajalookonverentsi ettekannetest eraldi trükis.

Korraldaja

Sihtasutus Saaremaa Muuseum

Saaremaa Muuseum on üks Eesti vanimaid ja suurimaid muuseume, mis asutati estofiilse Saaremaa Uurimise Seltsi (Verein zur Kunde Oesels) muuseumina 1865. aastal, olles üks peamisi Saaremaa kui eripärase looduse, ajaloo ja kultuuriga piirkonna identiteedi säilitajaid ja tugevdajaid. Selle identiteedi oluliseks osaks on 14. sajandist pärinev Kuressaare linnus-kindlus kui maailmas ainulaadne arhitektuurimälestis ja Eesti üks olulisemaid turismiobjekte, mida muuseum mőtestatult eksponeerib, jutustades selle lugu laiale maailmale. Kitsamas plaanis on muuseumi kutsumuseks kohalikule kogukonnale süstematiseeritud ja korrastatud ajaloo- ja kultuurimälu tagamine ja kättesaadavaks tegemine.

Märksõnad: