EV100 avasündmus 16. aprillilAvaldatud: 20.03.2017

Aprillili keskpaigas möödub 100 aastat päevast, mil eestlaste asualad said ühendatud ning tekkis meie riigi kontuur. Tähistame seda sündmust 16. aprillil koos ja avame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustused! 

Registreeru rahvamatkale siin. 


„Sada aastat tagasi ühendati eestlaste asuala esmakordselt ajaloos ametlikult meie maaks. Rahvamatk on parim viis selle ajaloofakti teadvustamiseks läbi reaalse ühise kogemuse, mille annab matkamine selle maa erinevais paigus,“ rääkis EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. Ta avaldas heameelt, et avasündmus sünnib Riigikantselei, MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning kohalike rahvamajade ja esinejate koostöös. Sillana suvise noorte laulu- ja tantsupeoga toimub 16. aprillil Kurgjal „Mina jään“ esitluskontsert. Eesti Televisiooni 16. aprilli saatepäev on samuti pühendatud EV100-le.

Pühapäeval, 16. aprillil seavad seiklussportlased ja hea ettevalmistusega matkajad sammud kunagisele Liivimaa ja Eestimaa kubermangu piirile, mis kulgeb Peipsi rannalt Läänemere kaldale. „Kubermangupiir on ajalooliselt sätitud aladele, kus see kõige vähem inimtegevust segaks: metsadesse ja rabadesse, jõgede keskele. Samas pole testmatkade käigus ette tulnud kohta, kust läbi või üle ei saaks, nii et tõotab huvitav matkapäev tulla,“ sõnas matka projektijuht Paavo Nael. Iga grupp matkab läbi oma lõigu ning õhtuks on piirijoon läbitud. Tänu matkajate kaasas kantavatele GPS-seadmetele on võimalik jälgida nende liikumist virtuaalsel kaardil, kus vastavalt matkajate edenemisele maastikul kustutatakse Põhja- ja Lõuna-Eestit eraldanud piirjoon. Virtuaalset kaarti saab jälgida ETV ekraanilt ja EV100 kodulehelt.

Lisaks „piirikustutajatele“ läheb endise kubermangupiiri lähedusse Eestimaad avastama veel kuni 3000 rahvamatkajat, kes saavad valida üheksa sihtkoha ja 18 erinevas pikkuses marsruudi vahel. Need marsruudid läbivad Eestimaa erinevaid paiku ja maastikke. Marsruudid on erineva pikkusega alates kolmest kuni 23 kilomeetrini. Matkajate sihtkohtadeks on üheksa omaaegse kubermangupiiri läheduses asuvat rahvamaja (Tõstamaa, Lõpe, Järvakandi, Lelle, Kurgja, Oisu, Päinurme, Sadala, Avinurme), kus saabujaid ootab ees soe supp ja kultuuriprogramm. Kuna kogunemispaigad suudavad vastu võtta piiratud arvu külalisi, saavad matkadele registreeruda 3000 esimest huvilist. Rahvamatkal osalemine on tasuta.

Aprillis 1917 toimus mitu pöördelist sündmust, mis olid olulisteks tähisteks teel iseseisvuse poole. Pärast Veebruarirevolutsiooni Venemaal hakkasid Eesti rahvuslikud ringkonnad taotlema Venemaa Ajutiselt Valitsuselt Põhja- Liivimaa eestlastega asustatud alade liitmist Eestimaa kubermanguga ning ühtse autonoomse rahvuskubermangu moodustamist. Surve avaldamiseks osalesid 40 000 eestlast 8. aprillil 1917 Petrogradis meeleavaldusel ja 12. aprillil kinnitaski Ajutine Valitsus määruse, millega seni Liivimaa kubermangu koosseisu kuulunud Pärnu, Saare, Tartu, Viljandi ja Võru maakonnad liideti Eestimaa kubermanguga. EV100 juubeliperiood algab 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

Võimalused, kuidas tähistada 16. aprillil Eesti riigi juubeli avasündmust:

# Matka endisaegsel kubermangupiiril, et see üheskoos sümboolselt kustutada. Vajalik on eelnev registreerimine siin. 

# Naudi pidustuste algust Eesti Televisiooni vahendusel, mis toob kõigile avasündmuse koju kätte. Mängime Eesti Mängu, tutvume EV100 juubeliprogrammiga ja jälgime meeleolukaid otselülitusi matkadele. 

# Lae 16. aprilliks alla EV100 ametlik äpp Google Play'st või iTunes'ist. 16. aprillil äpis südamenuppu vajutades annad märku, et hoolid oma Eestimaast. Kõiki vajutatud südameid kuvatakse ETV ekraanil. Veel saad äpis panna kokku oma EV100 sündmuste kava. Kellel nutitelefoni ei ole, saab oma asukohast märku anda, helistades tasuta numbril 800 8100 või vajutades südame nuppu veebilehel http://ev100.telia.ee/ 

# Süüta 16. aprilli õhtul pere, sõprade või oma kogukonnaga lõke, et valgustada teed läbi kevade XII noorte laulu- ja tantsupeo poole ja tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevapeo algust:http://2017.laulupidu.ee/laulupidu/pane-tuli-polema/ 

Avasündmuse läbiviimise headeks partneriteks on Leibur, Kalev ja Felix. 

Lisainfo:
Paavo Nael
matka projektijuht
E-post: paavo.nael@jooks.ee
Tel 507 4737

Meedia kontakt:
Merje Klopets
EV100 kommunikatsiooniekspert
E-post: merje@ev100.ee
Tel.: 521 2892

Kõik uudised