Alutaguse vabadusvõitlejate mälestusmärk

Mälestusmärgi avamine Iisakus 23.06.2018 kell 15.15 Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Meenutame neid, kes on seisnud ja võidelnud meie riigi vabaduse eest Alutagusel möödunud 100 aasta vältel.

Valmis!
Valmis!

Alutaguse on osa Virumaast. Hoolimata erinevatest keelelistest ja kultuurilistest mõjudest kujunes siin eesti keelt ja kultuuri alal hoidev kogukond. Legendaarse köstri, koolmeistri ja koorijuhi Robert Theodor Hanseni juhtimisel osalesid siinsed inimesed Eesti esimesel üldlaulupeol.
See kant on olnud sageli sõdade ja rüüsteretkede tallermaaks. Vabadusepüüd ja sellega kaasnenud võitlus on räsinud piirkonda sajandeid. Alutaguse mehed olid esimeste seas, kes 1918. a novembris läksid vabatahtlikult Narva rindele. Mitmed Iisaku, Tudulinna, Mäetaguse, Illuka jt valdade kaitseliitlased andsid oma elu, võideldes isamaa eest Vabadussõja võiduni.
Siin on sündinud Vabadussõja kangelane leitnant Reinhold Sabolotnõi, kes tegi Vabadussõja Viru rindel esimese kahuripaugu 2.12.1918. a Vaivara all ning viimase kahuripaugu oma hukkumispäeval Landeswehri sõjas. See oli ainus kahuripauk Riia linna pihta.
Alutaguse metsad on juba iidsetest aegadest pakkunud varju ja kaitset vallutajate vägivalla eest. 1940. aastatel tegutsesid Alutaguse metsades legendaarsed metsavennad nagu perekond Lulla, Pargas, vendade Dimotheusede, Arnold Rebina, Hugo Kivi grupid ning Lendava Surma võitlusrühmad. Need ja mitmed teised võitlesid vabaduse eest nõukogude võimu vägivalla takistamiseks.
Alutaguse inimeste vabadusetahe ei kustunud ka hiljem veidi inimlikumaks muutunud nõukogude diktatuuri tingimustes. Nii siin kui ka seal heisati Eesti Vabariigi meenutamiseks sinimustvalge lipp. Siinne rahvas lõi kaasa 1988. a alanud Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise sündmustes.
Võib tuua veel palju näiteid inimestest, kes erinevatel aegadel, kas rindel või vaikselt oma asja ajades, võitlesid Eesti vabaduse eest. On olnud hukkunuid, on olnud küüditatuid, kuid ka lahingutes ellujäänuid. Selle mälestusmärgi loomisega austame kõiki Alutaguse inimesi, kes on rohkem või vähem andnud oma panuse vabaduse saavutamiseks.

Eskiisi tegemine ja detailplaneering 2015 sügis – TEHTUD Graniidi hankimine, et kujur saaks tööga alustada 2016 kevad – TEHTUD Rahalise toetuse leidmine kuju valmistamiseks 2016–2018 – KUJU ON VALMISTAMISEL 2017 sügisel on kuju väljaraiumisel ja vundament valatud. Suur tänu Betoonimeister Jõhvi AS, kes tasuta vundamendi valas, ja kõikidele annetajatele! 23.06.2018 mälestusmärgi avamine kell 15.15. SUUR TÄNU KÕIKIDELE ANNETAJATELE JA ABISTAJATELE!

Rahaline toetus, mälestusmärgi transport Talliinnast Laagrist Iisakusse 2018. a, heakorratööd. a/a EE141010220239310221 SIHTASUTUS ALUTAGUSE VABADUSVÕITLEJATE MÄLESTUSMÄRGI FOND

Algataja

Alutaguse Vabadusvõitlejate Mälestusmärgi Fondi Sihtasutus

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamine ja seoses sellega mälestusmärgi avamine Iisakus meenutamaks neid, kes on seisnud ja võidelnud meie riigi vabaduse eest Alutagusel selle 100 aasta sees.

 
Kaasalööjad
Kasutaja Alo Press pilt
Alo Press
Kasutaja Robert Jakobson pilt
Robert Jakobson