Armastuskirjade kogumik "Armastuskirjade lood. Vaikides mälestuste aknal"

Armastuskirjade kogumik on Eestimaa südames asuva Paide kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks.

Valmis!
Valmis!

15. aprill 2017 oli noorte omaloomingukonkurssil Südamelaul viieteistkümnes juube, kus kuulutati välja „Armastuskirjade kogumise aktsioon“. Aktsiooni käigus sooviti koguda erinevaid armastuskirju läbi aegade ja üle Eesti. Taheti koguda Eesti inimeste armastust kogu selle täiuses – ilu, valu, ängistav, igatsev ja kirerohke. Tänu sellele jõudis kogujateni kultuuripärand, mis ei pruugi muidu mitte kunagi laiema avalikkuseni jõuda.
Septembriks jõudis kogujateni kakskümmendkaks teksti, sealhulgas 19 armastuskirja, 1 raamat ja 2 postkaarti. Kirjadest võib välja lugeda siiraid emotsioone. Tähtis on, et tegemist ei olnud ilukirjandusega, vaid emotsioonide ajel kirjutatud loominguga. Armastuskirjade kogumise aktsioon ärgitas nii mõnegi inimese otsima ülesse oma ammune kirjasõber ning küsima talt luba kiri avalikustada.
Kõige vanem saadetud kiri pärines aastast 1926 ning kõige uuem aastast 2016. Nende hulgas on kaks venekeelset kirja koos pildiga. Pildil on abielupaar, kes saatis üksteisele armastuskirju 1959. aastatel. Kogujateni jõudis ka märkmikraamat, mis on 52-leheküljeline. Igal leheküljel on neiu ühe lausega üles märkinud, miks ta oma elukaaslast armastab. Üks kiri jõudis Paide Avatud Noortekeskusesse läbi interneti. Selle armastuskirja oli neiu oma noormehele saatnud Facebook´i vahendusel. Tekst oli ühtlasi ka esimene kiri, mis kogujateni jõudis.
Kogumikust saab Eestimaa südames asuva Paide linna kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks. Armastuskirjadest kokkupandud köide saadetakse 2018. aasta vabariigi sünnipäeval ka Vabariigi Presidendi Kantseleisse.
Aktsiooni algatajad on Paide Avatud Noortekeskus ja Järvamaa Noortekogu, aktsiooni toetas laste- ja noorte kultuuriaasta ideekonkurss „50 ideed!“

Algataja

Marita Kutsar