Arvo Pärdi näitus Müpas

Väljapanek on avatud festivali "Euroopa sillad" (Európai Hidak) raames, mille keskmes on tänavu 100-aastast juubelit tähistava Eesti, Läti, Leedu ja Poola helilooming.

Kogupereüritus
ENG

16. septembril avatakse Budapesti Kunstide Palees (Müpa) Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi koostatud näitus "Arvo Pärt. Tuntud ja tundmatu", mille ungarikeelne variant sündis Eesti Instituudi Ungari esinduse ning Eesti Muusikaettevõtluse Arenduskeskuse omavahelises koostöös ja toetusel.

Näitus pakub ülevaadet helilooja sündmusterohkest elust, alates tema lapsepõlvest kuni tänapäevani, andes samal ajal ka võtme Pärdi loomingu mõistmiseks. Näituse kuraatorid on Kristo Matson ja Marge Raun. Näitus on osa EV100 programmist ning jääb avatuks 30. septembrini.

Väljapanek on avatud festivali "Euroopa sillad" (Európai Hidak) raames. Budapesti Festivaliorkestri (BFZ) ja Müpa ühise üritusteseeria programmi valitakse igal aastal huvitava kultuurieluga riikide teoseid. Sel aastal on värvika festivaliprogrammi keskmes tänavu 100-aastast juubelit tähistava Eesti, Läti, Leedu ja Poola helilooming.

Lisaks Arvo Pärdi näitusele on Eesti esindatud ka festivali muusikaprogrammis. 21. ja 22. septembril toimuva kuulsa Budapesti Festivaliorkestri Balti-teemalisel kontserdil kõlab lisaks Čiurlionise ja Pēteris Vasksi teostele ka kaks Arvo Pärdi teost: "Te Deum" ja "Como cierva sediente". 24. septembril aga saab Ungari muusikapublik tutvuda Tõnu Kõrvitsa, Erkki-Sven Tüüri ja Taago Tubina loominguga BFZ nüüdismuusikaansambli esituses. Kergema muusika sõpru oodatakse 22. septembril Erki Pärnoja ning 23. septembril Maarja Nuudi & Ruumi kontserdile. Muusikaprogrammi rikastavad ka filmilinastused: 21. septembril näidatakse dokumentaalfilmi "Arvo Pärt. 24 prelüüdi ühele fuugale" ning 22. septembril saab näha viimaste aastate üht edukamat Eesti mängufilmi "November".

Eesti Instituut Ungaris
Falk Miksa u. 22 fe. 2, 1055 Budapest, Ungari
+36 1 386 2462, +36 3 0423 7143
budapest@estinst.ee
http://www.esztorszag.hu

Korraldaja

MTÜ Eesti Instituut

MTÜ Eesti Instituut levitab teadmisi Eesti ühiskonna ja kultuuri kohta. Peamised tegevused on Eestit tutvustavate trükiste väljaandmine ja näituste koostamine, eesti kultuurisündmuste korraldamine välismaal (eelkõige Soomes ja Ungaris), eesti keele ja kultuuri välisõppe korraldamine (rahvuskaaslaste programm), kultuuriportaali kultuur.info haldamine, infovahetus nii Eesti-siseselt kui ka suunaga välismaale. Instituudi tegevused on suunatud nii Eesti elanikele, siin viibivatele välismaalastele, väliseestlastele ja kokkuvõttes kõigile, kes Eesti maa, eesti keele ja kultuuri vastu huvi tunnevad. * The task of the Estonian Institute (established in 1989) is to spread information about Estonian society and culture in other countries, further cultural and educational links and organise the teaching of Estonian language and culture outside Estonia. Institute has published information booklets and periodicals about Estonia, compiled web pages, organised festivals, exhibitions, conferences and seminars, received journalists, researchers and lecturers, translators and writers, opened culture and information centres in other countries, granted scholarships. In order to make Estonia better known in the world, the Institute describes Estonia and its people in their entirety, emphasising the relations between different fields of society as they appear in everyday life. Culture is a phenomenon, created and carried by people regardless of their profession and age. The Institute does not thus limit its daily work with introducing literature, art, film, music and other fine arts, but spreads information also about Estonian education, economy, natural environment, social organisation and other areas of life, which all directly or indirectly shape Estonian culture, and therefore also the Estonians’ life.