EV100 avasündmus: Pidu algab!

Aprilli keskpaigas möödub 100 aastat päevast, mil eestlaste asualad said ühendatud ning tekkis meie riigi kontuur. Tähistame seda sündmust 16. aprillil rahvamatkaga ja avame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustused! Matkade erinevatele etappidele on veel vabu kohti!

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST ENG RUS

Võimalused, kuidas tähistada 16. aprillil Eesti riigi juubeli avasündmust:

# Matka endisaegsel kubermangupiiril, et see üheskoos sümboolselt kustutada. Vajalik on eelnev registreerimine: http://www.jooks.ee/et/ev100matk/registreerimine

# Naudi pidustuste algust Eesti Televisiooni vahendusel, mis toob kõigile avasündmuse koju kätte. Mängime Eesti Mängu, tutvume EV100 juubeliprogrammiga ja jälgime meeleolukaid otselülitusi matkadele.

# Lae 16. aprilliks alla EV100 ametlik äpp Google Play'st või iTunes'ist. 16. aprillil äpis südamenuppu vajutades annad märku, et hoolid oma Eestimaast. Kõiki vajutatud südameid kuvatakse ETV ekraanil. Veel saad äpis panna kokku oma EV100 sündmuste kava. Kellel nutitelefoni ei ole, saab oma asukohast märku anda, helistades tasuta numbril 800 8100 või vajutades südame nuppu veebilehel http://ev100.telia.ee/

# Suurel pidupäeval saavad kaasa lüüa ka kõik televaatajad. Selleks tuleb laadida oma fotod teemal "Mina ja minu Eesti" lehele minupilt.err.ee/ev100 ning ETV näitab seda loomingut uhke saatepäeva jooksul televiisoris. Samuti leitakse pildid üles sotsiaalmeediast, kui fotode kirjeldamisel on kasutatud tunnust #ev100pidualgab. Võimalusel tasub pildi juurde kirjutada, missugusest vahvast Eestimaa paigast see on saadetud.

# Süüta 16. aprilli õhtul pere, sõprade või oma kogukonnaga lõke, et valgustada teed läbi kevade XII noorte laulu- ja tantsupeo poole ja tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevapeo algust:http://2017.laulupidu.ee/laulupidu/pane-tuli-polema/

EV100 sündmuste proloogina toimus 8. aprillil kontsert-jumalateenistus Peterburi Jaani kirikus, mille eest 100 aastat tagasi eestlaste meeleavaldus liikuma hakkas. Ning proloogi teise osana tähistame 12. aprilli ajaloolist otsust Mihkli kirikus Lääne- ja Pärnumaa piiril kontsert-jumalateenistusega. 16. aprillil rahvamatk endise kubermangupiiri lähistel on ühtlasi ka EV100 avasündmuseks.

Omaaegsele kubermangupiirile saavad minna ainult väikesed, vastavate kogemuste ja eri-ettevalmistusega matkagrupid, sest see ligi 400 km pikkune piiriteekond Peipsist Tõstamaani on raskestiläbitav ja liigub läbi looduskaitsealade, kus pesitsevaid haruldasi linnuliikide ei ole sel perioodil lubatud häirida.

Kõik matkahuvilised saavad aga valida 18 erineva marsruudi vahel, mis toovad nad mööda väiksemaid ja suuremaid teid 9-sse kogunemispaika. Nendeks kohtadeks, kus sel päeval rõõmuga suurt matkajatehulka oodatakse, on Avinurme, Sadala, Päinurme, Oisu, Lelle, Kurgja, Järvakandi, Lõpe ja Tõstamaa. Igaühte neist saabuvad matkajad mööda kaht marsruuti.

Need marsruudid, mis läbivad Eestimaa erinevaid paiku ja maastikke mööda erinevat tüüpi teid asfaldist metsarajani, on ka erineva pikkusega – alates 3-st kuni 23 kilomeetrini. Nii saab kõige lühemat matka teha ka lapsevankriga või ratastoolis, mõnele pikemale marsruudile võib aga minna ka jalgrattaga. On ka üks kanuu-marsruut.

Kõik need 9 kogunemispaika-rahvamaja suudavad vastu võtta siiski piiratud arvu külalisi – väiksemad paarsada, suuremad poole rohkem. Just seetõttu on vajalik eelregistreerimine, nagu suuremate rahvaspordiürituste puhul ju harjumuspärane. Eelregistreerimine kindlale marsruudile tagab stardipunktis nimelise kaelakaardi ja kogunemispaigas kausi sooja suppi. Lisaks saab tualetis käia, pesta ja riideid vahetada. Tutvuda saab ka kohalikke vaatamisväärsustega ja jälgida kultuuriprogrammi. Õhtul süüdatakse lõkked.

Samuti saab ERRi vahendusel ekraanidelt jälgida, kuidas on läinud teistel matkajatel. See silmapilk, kui viimane piiri-meeskond lõpetab ja me võime oma silmaga näha ERRi stuudioekraanil viimase piirilõigu kustumist, on EV100 avasündmuse üks tipphetki, millele tasub koos kogu rahvaga kaasa elada.

Selle tähistamiseks astuvad Kurgjal üles suvise noorte laulu-ja tantsupeo kollektiivid, sidudes nii ühte EV100 avasündmuse sõnumi MEIE MAAst noorte enda sõnastatud laulupeo-lubadusega ’’mina jään’’. Ka selle kontserdi otseülekannet saavad matkajad koos kohaliku kogukonnaga rahvamajades ekraanidelt jälgida.

Kontserdi järel süüdatakse kõigis rahvamatka kogunemispaikades ning seejärel igal pool üle kogu Eesti suured ja väikesed lõkked – südametuled, millega me anname märku, et me oleme ikka veel olemas siin sellel maal, kus me oleme olnud aastatuhandeid – MEIE MAAL.

Avasündmust ja vihjeid kogu eesseisvale EV100 programmile saab terve 16. aprilli jooksul jälgida ETV ekraanilt.

Avasündmuse läbiviimise headeks partneriteks on Leibur, Kalev ja Põltsamaa Felix.

16. aprillil toimuvale EV100 avasündmuse matkale saab registreerida siin. 

Tähelepanu! Matkaja korraldab enda transpordi marsruudi algusesse ja lõpp-punktist ära ise. 

Lae oma nutiseadmesse ametlik EV100 äpp, et saada infot värskete EV100 uudiste ja sündmuste kohta ning luua oma EV100 ürituste kava. 

Vajutades äpis südame nupule, ilmub kaardile inimese asukohta tähistav helendav täpike. Nii saavad kõik Eestis ja ka parasjagu eemal viibivad inimesed märku anda, et hoolivad oma maast. EV100 avasündmusel 16. aprillil saab nii ETV vahendusel kui ka äpis vaadata, kuidas Eesti kaart ja ka maailmakaart täpikestega täituvad. 

Kellel nutitelefoni ei ole, saab oma asukohast märku anda, helistades tasuta numbril 800 8100 või vajutades südame nuppu veebilehel http://ev100.telia.ee

Rakendus on saadaval eesti, inglise ja vene keeles. Äpi saab tasuta alla laadida siit: Google Play ja iTunes


Meie riigi praegune territoorium oli pikki sajandeid jaotatud Eesti- ja Liivimaaks. Aprillis, sada aastat tagasi toimus mitu Eesti tuleviku seisukohast pöördelist sündmust. Pärast Veebruarirevolutsiooni hakkasid eesti rahvuslikud ringkonnad taotlema Venemaa Ajutiselt Valitsuselt Põhja- Liivimaa eestlastega asustatud alade liitmist Eestimaa kubermanguga ning ühtse autonoomse rahvuskubermangu moodustamist. Surve avaldamiseks organiseeriti 8. aprillil 1917 Petrogradis ligikaudu 40 000 osalejaga meeleavaldus ja 12. aprillil kinnitaski Ajutine Valitsus määruse, millega seni Liivimaa kubermangu koosseisu kuulunud Pärnu, Saare, Tartu, Viljandi ja Võru maakonnad liideti Eestimaa kubermanguga. Nii tekkis Eesti kontuur, nagu me seda praegu tunneme. Tekkis meie maa.

Vaata VIDEOT 1917. aasta aprillisündmustest!

Suurel pidupäeval saavad kaasa lüüa ka kõik televaatajad. Selleks tuleb laadida oma fotod teemal "Mina ja minu Eesti" lehele minupilt.err.ee/ev100 ning ETV näitab seda loomingut uhke saatepäeva jooksul televiisoris.

Samuti leitakse pildid üles sotsiaalmeediast, kui fotode kirjeldamisel on kasutatud tunnust #ev100pidualgab. Võimalusel tasub pildi juurde kirjutada, missugusest vahvast Eestimaa paigast see on saadetud.

Korraldaja

EV100