Balti keti 30. aastapäeva tähistatakse ettevõtmistega luulekonkursist elamusnäituse avamiseni

Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
22. august 2019

Balti keti 30. aastapäeva tähistatakse ettevõtmistega luulekonkursist elamusnäituse avamiseni

Sellel reedel, 23. augustil möödub 30 aastat suursündmusest “Balti kett”, mille tähistamiseks toimub erinevaid üritusi nii Tallinnas kui Eesti-Läti piiril.
 
Eesti Vabariik 100. korraldustoimkonna juhi Jaanus Rohumaa sõnul on Balti keti vägivallatu vastupanu sõnum oluline ka tänapäeval. „Ühtsuses ja koostöös on jõud. See oli oluline siis ja on täpselt sama aktuaalne ka täna. Me soovime, et noored tänases Eesti Vabariigis saaksid osa Balti keti jõust ja emotsioonidest, mis valdasid inimesi, kes ketis ise kolmkümmend aastat tagasi seisid,“ toonitas Rohumaa, et oluline on meelde tuletada, kui tähtis on ühtehoidmine Eesti inimestele ka praegu.
 
Päev algab hommikul kell 10.00, kui Vabaduse väljakul avaneb ajalootelk, kus on kogu päeva jooksul võimalik tutvuda Balti keti looga. Kell 16.00 meenutatakse mälestustseremooniaga Maarjamäe memoriaalis 80 aasta möödumist Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest. Kell 17.00 algab kontsert Eesti-Läti piiril Lilli-Ungurini piiripunktis, kus lavalaudadele astuvad armastatud Baltimaade artistid.
 
Päev kulmineerub õhtul 19.00 näituse avamisega Telliskivi Loomelinnakus, 50 meetri pikkuses seni avastamata ajakoridoris, mis taasloob 30 aasta taguse sündmustiku Eestis ning jutustab vaatajatele lugusid julgusest ja vastutusest vabaduse poole püüdlemisel. Näituse avamisest ja sellele järgnevast tasuta retropeost teeb ülekande Eesti Rahvusringhääling. 
 
Balti keti 30. aastapäeva üritused on korraldatud Riigikantselei Eesti Vabariik 100. korraldustoimkonna, okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu, Rahvarinde muuseumi, justiitsministeeriumi ning Mulgi vallavalitsuse ja Karksi-Nuia kultuurikeskuse koostöös. Üritusi toimub ka mujal Eestis, nende kohta saab ülevaate https://www.ev100.ee/baltikett30 
 
Balti kett oli ainulaadne rahumeelne meeleavaldus, millega 23. augustil 1989 tähistati Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel sõlmitud mittekallaletungilepingu (tuntud ka Molotov-Ribbentropi paktina) ja selle salaprotokolli sõlmimise 50. aastapäeva. Rohkem kui miljon inimest seisid käsikäes üle 600 kilomeetri pikkuses inimketis, mis läbis kolme Balti riiki ning sümboliseeris Eesti, Läti ja Leedu püüdlusi vabadusele ja Nõukogude okupatsiooni lõpetamisele. 
 
Vaata sündmuste kohta lisaks: https://www.ev100.ee/baltikett30 
 
#balticway30 #blackribbonday