Barokkorel Tartu Jaani kirikusse

Eestis unikaalne barokkorel Tartu Jaani kirikusse seoses Eesti Vabariik 100 ja Tartu linna sooviga saada 2024. aastal Euroopa kultuuripealinnaks.

Vaata kindlasti:
www.jaanikirik.ee/Barokkorel ja inglise keeles: www.jaanikirik.ee/Barokkorel_en
Tartu Jaani kiriku uue oreli jaoks on algatatud annetuskampaania. Annetades oreli heaks, on võimalik soetada endale sümboolne nimeline orelivile. Sihtasutusel on valminud kavand unikaalse barokkoreli jaoks, mis lähtub Danzigi 18. sajandi oreliehitustraditsioonide järgi orelimeister Andreas Hildebrandti barokkpillidest ja oleks sellisena Eestis ainulaadne üle mitme sajandi. Andreas Hildebrandi oreleid on säilinud praeguses Põhja-Poolas, endisel Preisimaal.
Pilli suurus saab olema 32 registrit ja selle häälestustemperatsioon järgib samuti barokiajastu eeskujusid.
Pilli jooniste ja tehniliste ettevalmistuste etapp on jõudnud sinnamaale, et edasiseks on vaja finantse, millest osa tuleb kokku koguda rahvaalgatuse ja annetuste toel. 100 000 eurot on lubanud anda eraannetaja. Lisaks orelivilede annetuskampaaniale on algatatud orelifondikontserdid ja teavitustegevused.

Kokku läheb muusikaajalooline monumentaal – Jaani kiriku barokkorel – maksma u 700 000 eurot.

Kingitus oleks suurepärane võimalus tänasel põlvkonnal jäädvustada oma ajalooline panus ja lisada väärtust juba olemasolevale ajaloolisele ning unikaalsele terrakotaskulptuuridega kirikule.
Barokkoreli patroonid on Vanemuise teatri peadirigent Paul Mägi ja helilooja, festivali Klaaspärlimäng kunstiline juht Peeter Vähi. Uus orel toob Tartusse vanamuusikafestivale, meistrikursuseid, suveakadeemiaid ja koos Pauluse kiriku uue romantilis-sümfoonilise oreliga tõstab Tartu Euroopa väärtorelite kaardile.

Oreli lähteülesande tehnilised joonised on valmis. Finantsilise poole kokku kogumine võiks toimuda järgneva paari aasta jooksul, kuni 2022, et jõuaks alustada oreli hankega ja ehitusega, mis kestab kaks aastat. Oreli valmimise aastaks on planeeritud 2024.

Vajame oreli valmisehitamiseks finantsilist ja teavitustegevuste abi. Toimuvad orelifondi kontserdid ja käimas on nimeliste vilede sümboolne müügikampaania. Täpsem info: www.jaanikirik.ee/Barokkorel

Algataja

Elke Unt

SA Tartu Jaani Kirik