BEL:EST A Laboratory for the City of Europe

Eesti ja Belgia arhitektide ühiste töötubade tulemusena valmiv rahvusvaheline arhitektuurinäitus

ENG

2017. aasta kevadel sõidavad 5 Eesti arhitektuuribüroo arhitektid viieks päevaks Brüsselisse, et koos sealse viie bürooga pakkuda arhitektuuri ja linnaplaneerimise vahenditega lahendusi Belgia pealinna linnaruumi probleemidele. Viie teema ja viie meeskonna lahendused võtavad sügiseks näituse kuju, jõudes kõigepealt publiku ette Tallinna Arhitektuuribiennaali raames ning seejärel Brüsselis, sealses keskses BOZARi kultuurikeskuses. Kogu ettevõtmine on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Eesti ja Belgia noored arhitektid käsitlevad Brüsseli kui Euroopa Liidu pealinna linnaruumi aktuaalseid teemasid ning keskendudes Euroopa kvartalile, pakuvad lahendusi kitsaskohtadele. Muuhulgas mõeldakse läbi kas ja kuidas saaks arhitektuuri abil lahendada oluliste institutsioonide turvalisust; kuidas peegeldab Brüssel kui multikultuurne linn tänase Euroopa väljakutseid? Kuidas saab linnaplaneerimine vähendada segregeerumist ja soosida integreerumist? Eestile omaselt on päevakorral ka digitaalse riigi teema: kuidas mõjutab e-riik füüsilist ruumi meie ümber? Kas digitaalne dokumendihaldus ja kõikjal kasutatavad süsteemid vähendavad vajadust kontoripinna järele ja milline võiks olla selle mõju linnaruumile? Kas olemasolevat ruumi saab millekski muuks kasutada või võiks luua uued e-riigihooned?
Töötubade tulemusena valmib rahvusvaheline arhitektuurinäitus, mis avatakse Tallinnas Disaini- ja arhitektuurigaleriis, Tallinna arhitektuuribiennaali TAB 2017 avanädala raames 13. septembril.

Osalevad Eesti arhitektuuribürood: Salto, b210, Arhitekt Must, PART, KAOS
Osalevad Belgia arhitektuuribürood: L’escaut, AgwA, Delmulle & Delmulle, Bogdan & Van Broeck, Lassa

Projekti kureerivad arhitekt Aet Ader (b210), Iwan Strauven (BOZAR) ja produtseerib Eesti Arhitektuurikeskus.

Korraldaja

Eesti Arhitektuurikeskus

Eesti Arhitektuurikeskus (EAK) keskendub oma tegevustes Eesti nüüdisarhitektuurile ja selle tulevikule. Keskuse missiooniks on kaasaegse Eesti arhitektuuri ja linnaehituse edendamine ja arendamine, arhitektuurialase teadlikkuse kasvatamine, arhitektuuriinfo kogumine, vahetamine, vahendamine ja levitamine kodu- ja välismaal. EAK eesmärk on integreerida teadmine ja kompetents arhitektuurist ühiskonna teiste valdkondadega, aidates kaasa arhitektuuriga seotud valdkondade arengule ning uuendustele.