Eesti disainereid esinevad väljapanekuga Veneetsia suurüritusel

EV100 raames saab näha Eesti disaini ja arhitektuur Veneetsia arhitektuuribiennaali.

EST ENG RUS

23.-30.mail esitlevad Eesti disainerid oma loomingut maailmakuulsa Veneetsia arhitektuuribiennaali raames toimuval disaininädalal DesignVe.    

Tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva avatakse 25. mail 16. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil näitus "Nõrk monument" ja disainifestivali raames Eesti disaini tutvustav näitus ja pop-up pood "Eesti Disaini Maja" (Casa del design Estone).

"Eesti Disaini Maja" pop-up poodi ja näitust iseloomustab looduslähedus, naturaalseid materjalid ja meile kliimaomaseid hallid toonid. Samas ei puudu Eesti disainist ka mänglev ja ulakas alatoon, mis kajastub mõneti suurustlevates tordikujulistes lampides ja lustakates "Tibu" taburettides. Itaalias saab näha, kuidas meie tagasihoidlik ja ratsionaalne disain vahel ka vimkat viskab. Näitus saab teoks Eesti Disainerite Liidu eestvedamisel ning kuraatoriks on Johanna Tammsalu.

Näitus ja pop-up pood "Eesti Disaini Maja"

Nädalaks avab ukse näitus ja pop-up pood Casa del design Estone /Eesti Disaini Maja/ väikeses ajaloolises kanaliäärses galeriis, mis asub Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindava Eesti paviljoni "Nõrk monument" vastas, Arsenale ja Giardini vahepealsel alal. Näitusel osalevad disainerid: Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Maile Grünberg, Tõnis Vellama, Margus Triibmann, Monika Järg, Jaanus Orgusaar, Elmet Treier, Maria Rästa, Mariana Laan, Stella Soomlais, Mare Kelpman, Oot-Oot, Urmas Lüüs, Raili Keiv, Karmen Saat, Piret Loog, Liisu Arro, Johanna Tammsalu jt. Näitus on avatud 23.mai–30. maini.

EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa rõõmustas, et Eesti osaleb maailma olulisemal arhitektuurisündmusel nüüd saja-aastase riigina iseenesestmõistetavalt ja kõrgel rahvusvahelisel tasemel. "Oleme näinud EV100 rahvusvahelise programmi raames, et Eesti arhitektide töö ning meie disainerite looming on tekitanud huvi nii Brüsselis, Stockholmis kui ka Londonis. Olen kindel, et edu jätkub ka Veneetsias," sõnas Rohumaa.

Eesti arhitektuurikeskus viib sel aastal Veneetsiasse näituse pealkirjaga "Nõrk monument", mis uurib arhitektuuri politiseeritust läbi monumendi ja igapäevase linnaruumi, kõrvutades kahte vastandlikku mõistet - nõrkus ja monumentaalsus. Klassikaline monument esindab võimu selgelt ja lihtsalt, kuid mitte kõikehaaravalt. Nõrga monumendi idee seevastu on täis vastuolusid, mitmekülgsust ja varjatud tähendusi – omadusi, mis puuduvad klassikalisel monumendil. Eesti paviljoni kureerivad noored arhitektid Laura Linsi, Roland Reemaa ja Tadeáš Říha.

Eesti paviljoni näitus "Nõrk monument"

Eesti paviljon ""Nõrk monument"" hõivab endise Santa Maria Ausiliatrice kiriku (Fondamenta San Gioacchin, 450 Venezia) Via Garibaldi ääres Giardini ja Arsenale biennaalialade vahel.

Eesti paviljoni ekspositsiooni ametlik avamine toimub 25. mail, kell 18.00 ning jätkub kell 20.00 Balti riikide ühise peoga Santa Maria Ausiliatrice kiriku siseõues.

Näitus on ametlikult avatud 26. mai–25. november, teisipäevast-pühapäevani, kell 10.00–18.00.

Korraldaja

Eesti Disainerite Liit

Eesti Disainerite Liit (EDL) on loomeliit, mis ühendab sadakond eesti toote-, tekstiili., moe- ja graafilist disainerit. EDL peab oma ülesandeks disainiteadlikkuse kasvatamist ühiskonnas; disaineritele elukestvat enesetäiendamise pakkumist ning disainerite õiguste eest seismist. EDL korraldab regulaarselt harivaid loenguid, töötubasid, konkursse. EDL eesmärgiks on Eesti disainipotentsiaali tutvustamine kodu- ja välismaal - selleks osaletakse igal aastal messidel ja välisnäitustel. EDL on riikliku disainipoliitika loomise algataja; koostöös Majanduse- ja Kommuniaktsiooniministeeriumi ja Kultuuriministeeriumiga ning kõrgkoolidega osaleb EDL disaini valdkonna arendamise meetmete väljatöötamises - nõudluse ja pakkumise suurendamiseks. Osaleb rahvusvaheliste katusorganisatsioonide töös, sh on osalenud ka juhatuste koosseisudes (ICSID, BEDA, EIDD Design For All Europe, DME Award) ja koostööprojektides, mille teemadeks on kaasav disain, tervishoiudisain (EHDM), disainijuhtimine jm. Algatanud DME auhinna pälvinud projekti Tallinn For All; korraldanud Tallinnas Euroopa Innovatsioonifestivali IF… ja võõrustanud DME auhinna galat 2011 jm. Alates 2006 annab EDL välja tootedisainiauhinda BRUNO (Eesti Disainiauhindade raames). Koos MTÜ-ga Disainiöö korraldab EDL alates 2006.aastast disainifestivali Disainiöö (www.disainioo.ee) 2010.a. on EDL asutanud Eesti Disaini Maja (Kalasadama 8), kus asuvad EDL ja Disainiöö esindused, Eesti disaini showroom ja disainerite stuudiod (www.estoniandesignhouse.ee) www.edl.ee