Eesti kaart 100 männiga

Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatakse täpselt 100 mägimännist koosnev Eesti kaardi piirjooni kujutav hekk. Linnade ja suuremate asumite kohad on võimalik märgistada väärikate tammedega.

Valmis!
Valmis!

Pargi rajamise idee on tulnud kohalikult elanikult Jaan Elgulalt ja see rajatakse ajalooliselt ja asukohalt väärikasse kohta Rae vallas, jäädvustades juubeliaasta tulevastele põlvedele.

Ajalooline Kolmeküla väli jääb valla kolme vanima küla (Pajupea, Vaskjala ja Limu) vahelisele alale ja hõlmab ligi 200 hektarit kaunist avatud maastikku. Kunagi on siiani ulatunud vana tammehiis, millest üks osa on säilinud Lehmja tammiku nime all Jüris. Eesti suurima võraga Kapa tamm asub just selle välja serval Vaskjala külas.

Arvatakse, et põlluharimine tõi omal ajal kaasa vajaduse lisaks kuukalendrile jälgida ka päikesekalendrit. Just selline avatud maastik võimaldas jälgida päikesetõuse ja -loojanguid erinevate kauguses olevate objektide järgi.
Kolmeküla väli on kuulus ka mitmete legendide ja muistendite poolest. Tuntuim neist on lugu Vaskjala sillapiigast. Ühte välja kõrgemat kohta peetakse lausa Jüri kiriku eelkäija asukohaks.

Megaliitmaastiku uurijad on arvamusel, et paigal on peaaegu samasugune väärtus kui Inglismaa Stonehenge’il. Hilisemal ajal võis avatud väli olla kasutusel suure kauplemiskohana. Selle märgiks on piirkonnas asuvad uhked graniidist rajatised. Välja põhjaosas läbib Jüri–Aruküla maantee graniidist kuhimikku, mida peetaks sinna kunagi laotud kilomeetrite pikkuse graniidist mao peaks.

Eesti juubeli puhul soovime väärtustada põneva ajaloo ja kauni loodusega unikaalset ala – Kolmeküla välja. Suuremate toetajate olemasolul soovime taastada päikesekalendri, ehitada selle väärtusliku paiga paremaks jälgimiseks vaatlustorni, ala lõunaservale, endise Rae koolihoone juurde, rajada kauni vaatega laulu- ja tantsuväljaku.

Vajame toetust istikutele, pinnasetöödele, vaatetorni valmistamisele, päikesekella rajamisele.

Algataja

MTÜ Limu külaselts

Limu külaselts on külaelanike ühendus Rae vallas kes soovib oma kodukohta paremaks ja ilusamaks muuta.