Eesti kogukonnad tähistavad Eesti juubelit muusika, tantsu ja pidudega üle maailmaAvaldatud: 19.02.2018

Eestlased tähistavad Eesti riigi 100. sünnipäeva kümnete üritustega Helsingist Singapurini hõlmates enam kui kolmekümmet Eesti kogukonda.

Festivali "Estival" galakontsert Stockholmis. Foto: Stenbocki maja

Kanadas koguneb tuhatkond eestlast pidulikule lipuheiskamisele Toronto Nathan Phillips’i väljakul. Vancouveris valgustatakse täna lipuvärvidesse BC Place staadion. Lisaks toimub Kanadas Eesti Vabariigi juubelile pühendatud üritusi nii Vancouveris, Hamiltonis kui ka Montrealis. Suurelt on tähistamise ette võtnud ka Ameerika Ühendriikides elavad eestlased, kus nii ida- kui ka läänerannikul toimub ligi 10 üritust. Näiteks etendub New Yorgi Eesti Majas Andrus Vaariku monoetendus "Ivan Orava mälestused".

Euroopas leiab aset eestlaste korraldatud EV100 pidusid, vastuvõtte, jumalateenistusi ja aktuseid Stockholmis, Lundis, Gotlandil, Helsingis, Berliinis, Bonnis, Kopenhaagenis, Brüsselis, Viinis, Zürichis, Londonis, Dublinis, Los Giganteses, Luksemburgis, Blanskos, Reykjavikis, Edinburghis, Prahas ja teistes linnades. Viini Eesti Kooli poolt korraldatud EV100 peole on andnud nõusoleku tulla ka Austria president Alexander Van der Bellen, kellel on Eesti juured. Londonis toimub vabariigi aastapäeval Eesti Päev, mille raames süüakse Eesti toitu, õpitakse käsitööd ning tantsitakse rahvatantse. Los Giganteses, Tenerifel on ees ootamas suur Eesti pidu, kus esineb estraadilavade täht Anne Velli. Luksemburgi eestlaste peole lähevad aga musitseerima Olav Ehala, Nele-Liis Vaiksoo ning Lauri Liiv.

Tähistatakse ka kaugemates paikades nagu Kolumbias asuvas Barranquilla linnas ja Singapuris, kus on samuti väike Eesti kogukond. Austraalia eestlastele sõidavad Eestist külla esinema tantsuansamblid Tarbatu ja Sõprus, Väägvere külakapell ja laulukoor Rõõmusõõm.

„On märkimisväärne, et nii paljud Eesti kogukonnad välismaal on otsustanud juubelipeo suurelt ette võtta,“ sõnas Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. Tema sõnul on korraldatud peod suurepäraseks näiteks, kuidas sünnipäeva saab tähistada samasuguse väärikuse ja rõõmuga ka Eestist väljaspool nagu eestlased sellel nädalal seda Eestis teevad.

Koostöös rahvuskaaslaste programmi, Kultuuriministeeriumi ja Integratsiooni Sihtasutusega korraldas EV100 kaks projektikonkurssi, mille raames toetati Eesti kogukondi välismaal juubeliaasta kultuuri- ja haridusprojektide korraldamisel.

Lisaks väliseesti kogukondade korraldatud üritustele toimub sünnipäevanädalal Eesti juubeli tähistamiseks välismaal veel teisigi üritusi. Näiteks algas Saksamaal eelmisel nädalal Eesti, Läti ja Leedu juubelitele pühendatud Festival Baltikum, mille avakontsert oli pühendatud Arvo Pärdi muusikale. Festival jätkub kogu käesoleva nädala tuues lavale Kristjan Järvi juhatamisel erinevaid Eesti muusikuid. Iisraelis toimub muusikafestival MustonenFest, mis on seekord samuti pühendatud Eesti Vabariigi 100. juubelile ja mille raames leiab aset 20 kontserti üle Iisraeli. Vox Clamantis annab kontserdi Peeter-Pauli katoliku kirikus Tbilisis.

Vaata kõiki sünnipäevanädala üritusi: https://www.ev100.ee/et/ev100-sunnipaevanadal

Kõik uudised