Eesti levimuusika ajaloo suurnäitus ja Kuulsuste Koda

Võrreldes maailma riikidega on Eesti rahva ja riigi tekkimises põhilist rolli mänginud muusika. Levimuusika ajaloo suurnäitus ning eesti oma Kuulsuste Koda on väärikas kingitus eesti rahvale.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning heade koostööpartnerite kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks on eesti levimuusikat kajastava suurekspositsiooni koostamine ning Eesti levimuusika Kuulsuste Koja rajamine.

Hoolimata oma asukohast Euroopa äärel on Eesti olnud läbi ajaloo tihedates sidemetes muu maailmaga, lääne kultuuri ja muusikaga. Nii on ühe muusikavaldkonnana Eestis kinnistunud levimuusika, järgides muu maailma muusikavoolusid, kuid samas peegeldades kohalikku maad, keelt ja kultuuri. Tulemuseks on olnud unikaalne Eesti levimuusika, mis ei ole jäänud vaid Eesti piiresse. Nõukogude võimu ajal jõudis see kuuendikul maailmast täielikku tippu, tekitades suurt huvi ka tänapäeval. Samas oli levimuusika Nõukogude ajal üks vahenditest, seista vastu okupatsioonile ja hoida elus eesti kultuuri ja vaimu. Kui laulupeo traditsioon hoidis tule tuha all hõõgumas, siis levimuusika puhus selle uuesti lõkkele.

Kingituse peamine tähtsus Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile on võimalus täiendada arhiive ja eksponeerida Eesti levimuusika vanemat ja uuemat pärandit. Uue ekspositsiooni koostamisele eelnema väga ulatuslik kogumistöö.

Näitus ja Kuulsuste koda on kokku kuuluvad ning moodustavad ühtse terviku. Tegemist on tulevikku suunatud, pidevalt tegutseva külastuskeskusega, kus toimuvad külastajale ekskursioonid, kontserdid, auhinnatseremooniad, plaaditutvustused – tegemist oleks multifunktsionaalse ning public-private-partnership põhimõttel tegutseva keskusega, mille peamiseks tõmbenumbriks on ETMM-i poolt koostatud püsinäitus.

Kingituse idee koostajad:
Risto Lehiste, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Toomas Olljum, MadeinBaltics Management
Tanel Veeremaa, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Algataja

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

 
Kaasalööjad
Kasutaja Joonas Laks pilt
Joonas Laks
Kasutaja Jaanus Rohumaa pilt
Jaanus Rohumaa
Partnerettevõtted
Kasutaja HG KURRE Grupp pilt
HG KURRE Grupp