Eesti lipp lehvima Tartu veetorni katusele

Tartu Rotary klubid kingivad koos koostööpartneritega Eesti Vabariigile tema 100. aastapäeva puhul Eesti lipu, mis heisatakse Tartu veetorni katusele. Lipp heisatakse 22. veebruaril 2018 kell 16.

Tartus lehvib vaid vähestes silmatorkavates paikades suuri Eesti lippe. Tartu Veetorn (Õpetaja t 9) on üks merepinnast kõige kõrgemal asuvaid hooneid Tartus. Temast kõrgemad rajatised on vaid mõned kirikud, antennid ja korstnad. Tagamaks veesurvet kogu linnas, torn sellisesse paika ka ehitati. Veetorn on mitmelt poolt hästi vaadeldav, näiteks on teda väga hästi näha Sõpruse sillalt, Kalda teelt, aga ka kesklinnast.
Veetorni ajalugu ulatub 1930. aastatesse, kui Tartusse asuti rajama moodsat veevärki. 1938. a koostasid insener Voldemar Onton ja arhitekt Voldemar Tippel Õpetaja tänava veetorni projekti (Tippeli projekteeritud on ka Tartu turuhoone). Ehitus algas 1939, ametlik avamine toimus 26. novembril 1941. Õige elu ja vee sai veetorn sisse siiski alles sõja järel.
Tartu veetorni on kujutatud ka mitmetel kunstiteostel ning vastuvaidlematult on tegu ühe Tartu maamärgiga, mis mõistagi on võetud ka muinsuskaitse alla. Tänapäeval veetorn enam veevärki survet ei lisa, seda teevad tema eest võimsad pumbad. Veepaak on tühi 2000. aastate algusest. Veetorn kuulub Tartu linna ettevõttele Tartu Veevärk ning algselt korterelamu-veetorniks ehitatud hoones asuvad veevärgi väljakolimise järel erinevad kontorid.
Lipu heiskamise tarbeks paigutatakse veetorni katusele uus lipumast ning valgustus. Lipumasti tipp asub 44 m kõrgusel maapinnast. Lipp saab lehvima ööpäev läbi ning pimedal ajal seda valgustatakse. Lipu mõõduks on 255 x 400 cm. Uue lipumasti, valgustuse ja lipu paigaldamist korraldavad kolm Tartu Rotary klubi: Tartu Rotary Klubi, Tartu Toome Rotary Klubi ja Tartu Hansa Rotary Klubi. Lisaks toetavad ettevõtmist Tameo Lipp, Tahel Metall, Artwerk, KRC Ehitus, Roolaht ja Partnerid ja Tartu Veevärk. Tartu veetornile Eesti lipu heiskamine Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva aastal saab olema Tartu Rotary-klubide suurepärane kingitus kodumaale ja kodulinnale.

Kolm Tartu Rotary klubi: Tartu Rotary Klubi, Tartu Toome Rotary Klubi ja Tartu Hansa Rotary Klubi otsustasid kevadel 2017 Eesti Vabariigile tema 100. sünnipäeva puhul kinkida Eesti lipu. Ettevalmistustööd uue lipumasti ja valgustuse paigaldamiseks algasid juba septembris 2017 ning valmisid jaanuaris 2018. Pidulik lipuheiskamine leiab aset 22. veebruarile 2018 kell 16. Pidulik üritus toimub Vanemuise pargis Jakob Hurda mälestusmärgi juures. Kõnelevad Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas, Tartu linnapea Urmas Klaas ja Tartu Rotary Klubi president Rein Kinkar. Esinevad meeskoorid ja puhkpilliorkester Popsid Lauri Breede juhandamisel.

Algataja

Tartu Rotary Klubi MTÜ

Tartu Rotary Klubi on 1932. aastal asutatud ja 1992. aastal oma tegevuse taastanud heategevusorganisatsioon, mille eesmärgiks on eesmärgiks on hoida kõrgel ühiskonna teenimise ideaali kui igasuguse väärika ettevõtluse alust. Tartu Rotary Klubi on suurim Eesti Rotary-klubisse üle 70 liikmega. http://tarturotary.ee/

Partnerettevõtted
Kasutaja TAMEO LIPP OÜ pilt
TAMEO LIPP OÜ