Eesti lipuvärvides sokid igale aastal 2018 Eestis sündivale beebile

Värsked ilmakodanikud saaksid endale paari Eesti lipuvärvides villaseid sokke, mis jäävad hiljem mälestuseks Eestile tähtsast juubeliaastast. Isekootud sokkides on palju soojust ja armastust.

Olen seda ideed tutvustanud juba läbi fb väliseestlastele ja loonud fb-lehekülje: "Eesti lipuvärvides sokid igale aastal 2018 Eestis sündivale beebile" ja kudunud valmis ühe paari sokke. Sokid tegin vana juhendi järgi. Neid sokke tunnetakse Soomes "rongisokkidena". Lugu sokkide taga on selline, et 1940 aasta talvel põgenes üks ema oma kaks kuud vana lapsega sõja eest Vaasast. Rongireis Vaasast katkes, kuna rauteed oli pommitatud. Rongis istus ema ja lapse vastas pensionile jäänud käsitööõpetaja. Tal oli kahju beebist, kellel ei olnud sokke. Ta harutas lahti oma kampsuni ja kudus sel ajal, kui raudteed korjati beebile sokid. See lugu tõi mulle meelde aja kui eestimaalaiseid küüditati Siberisse. See tõi mulle meelde need inimesed kes palju kannatasid. Usun, et need inimesed aitasid teineteist palju ja et sedalaadseid lugusid leidub mitmeid. Sain idee Soomest, kus ühe kesklehe üleskutse peale tehti Soome lipuvärvides mütse aastal 2017 sündinud beebidele. Usun, et see kingitus võiks ühendada nii kodu- kui ka väliseestlasi. On lihtne kududa paar sokke ja saata need postiga etteantud aadressile. Aasta 2016 sündis umbes 14 000 last. Sokke võiks kududa näiteks kooli käsitöötundides, seda võivad teha kõik, kes kududa oskavad. Usun, et see on teostatav idee. Sokke võib põhimõtteliselt kududa kogu aasta 2018 ja alustada tuleks juba nüüd- mida varem, seda parem. See idee vajab muidugi kaasamõtlejaid ja heakskiitu sünnitushaiglate personalilt. Tuleb mõelda kuhu sokid võib toimetada ja mis nendega pärast nende toimitamist tuleks teha. Teen ettepaneku pakkuda välja, et sokid kootaks lõngast, mida saab pesumasinaga pesta ja teen ettepaneku sokid enne vastsündinute peredele jagamist ära pesta. Loodan väga, et innustute minu ideest, et leidub inimesi, kes selle teoks saamise nimel tahavad tööd teha. See oleks paljude inimeste neid ühendav kaunis ühine tegu, millest jääb aastal 2018 sündinutele mälestus.

Kudumise peaks alustama kohe, ka kontaktisikud oleks hea leida võimalikult kiiresti. Natukene oleks hea tutvuda statistikaga, et teada, et kui palju sokke eri sünnitushaiglate jaoks tuleks kududa. Iga kuuks peaks valmima umbes 1200 paari sokke.

Vajan kudujaid ja vabatahtlikke, kes organiseeriksid sokkide kogumise ja jagamise. Et inimesed teaksid kuduma hakata, vajan kedagi, kes projektist rahvale teada annaks ja seda reklaamiks.

Algataja

Ülle Kärk

Olen Soomes elav eestlanna. Soome elanikud kudusid ühe kesklehe üleskutsel Soome lipuvärvides mütse vastsündinutele. Mulle tuli mõte, et kui Eesti rahvas kooks Eesti lipuvärvides sokke sünnitusmajadesse ja neid jagataks vastsündinute vanematele.