Eesti looduskeskused kutsuvad märkama looduse ja tervise seoseidAvaldatud: 06.09.2018

Eesti juubeliaasta sügiskuul toimuvad esmakordselt looduskeskuste päevad: 8.-9. septembril ootavad huvilisi üle Eesti ligi 40 loodus- ja keskkonnahariduskeskust. Külastajatele pakutakse erinevaid looduse ja tervisega seotud tegevusi. Looduskeskuste päeva korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel ning tegu on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

Foto: Herdis Fridolin

"Oma argiaskeldustes kipume unustama, kui palju mõjutab looduses viibimine meie tervist. Looduskeskuste päevadel saab igaüks valida endale sobivaima liikumisviisi, olgu selleks siis seenelkäik, kepikõnd, kanuuretk või traditsiooniline loodusmatk," tõi keskkonnaminister Siim Kiisler välja võimalusi, kuidas esimest korda toimuvatest looduskeskuste päevadest osa saada.

Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistiku sõnul on looduskeskuste programmid on tõeliselt mitmekülgsed ja põnevad.

"Sügisele iseloomulikult toimuvad seeneretked metsa, targemaks saab nii seeneroogade, seentega lõnga värvimise kui ka puuseente teemadel. Alati on inimesi huvitanud ka mürgised, söödavad ning ravimtaimed. Nüüd saab meelde tuletada, mida veel korjata aiast ja metsast ning kuidas koguda ja kuivatada ravimtaimede juuri, mille varumiseks on just praegu parim aeg," kirjeldas Kivistik pakutavat programmi. 

Mõeldud on ka väikestele loomasõpradele, kes saavad Nõmme ja Tartu loodusmajas tuttavaks sealsete neljajalgsete elanikega, jõe- ja järvehuntide akadeemia õpetab Lodjakojas tundma kalu, Saadjärvel saab aga ise minna parvega veetaimi uurima ning veeselgrootuid püüdma.

Pernova loodusmajas Pärnus saab õppida tervislike smuutide valmistamist, Lahemaal meisterdada okstest tuulekella, Palupõhjal teha raudosjast küürimisnuustikut ning Soomaal taimepaberit. Eesti südames, Paide tehisjärve juures jagab aga Keskkonnaameti keskkonnahariduse bussi naiskond näpunäiteid looduse kaubamaja külastamiseks, kus ainsaks maksevahendiks on oma aeg.

Kõigi avatud looduskeskuste päevade programmid ja registreerimisinfod on leitavad keskkonnahariduse portaalist. Looduskeskuste päeva korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel ning tegu on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

Keskkonnahariduse portaali septembrikuu alguse andmetel tegutseb Eestis üle 140 loodus- ja keskkonnahariduskeskuse. Neist 17 on Keskkonnaameti keskused, 18 RMK loodushariduskeskused, 19 muuseumid ning 90 mittetulundusühingud, sihtasutused, kohalikele omavalitsustele kuuluvad asutused ja muud keskused. Kokku pakutakse keskustes üle 1000 erineva õppeprogrammi.

Kõik uudised