Eesti naine Soomes

„Rändajate ja kohanejate“ programmi kuuluv Liina Siibi mitmeaastane (2016-2018) uurimusprojekt „Eesti naine Soomes" kulmineerub etenduse ja näitusega Tallinnas, Võrus ja Helsingis.

27. septembril kell 17.30 avatakse Vana-Võromaa Kultuurikojas Liina Siibi EV100 kunstiprogrammi kuuluva suurprojekti „Eesti naine Soomes“ esimene osa. Näitus „Linnasümfoonia e-moll“ jääb avatuks kuni 28. oktoobrini. Näitusele viib Tallinnast ja Tartust tasuta kunstibuss.

Võrus, Helsingis ja Tallinnas toimuva näitusetriloogia keskmes on Eestist viimase paarikümne aasta jooksul Soome tööle ja elama läinud naised. Intervjuude, vestluste ja kohtumiste jooksul on lähteallikast välja kasvanud laiemad teemad, näiteks naise positsioon XXI sajandi tööturul, elu ja töö kahe riigi vahel, pidev teelolek kui majanduslikult pealesunnitud migratsioon või uute teadmiste ja kogemuste omandamise soovist ajendatud rännak. Kunstiprojektist koorub välja, et võõrriigis töötamine on üks võimalus piiride ja kuuluvuse ümbermõtestamiseks ning uute kogukondade ehitamiseks altpoolt.

Kunstiprojekti esimene osa Vana-Võromaa Kultuurikojas (Katariina allee 11, Võru) keskendub võõrsil kohanemisele ja kohandumisele ning uue kogukonna võimalikkuse teemale. Lisaks audiovisuaalsele installatiivsele teosele leiavad kahe kuu jooksul Võrus aset vestlusringid ja performatiivsed väljaastumised mõtisklemaks hargmaisuse komplekssel teemal. 

Liina Siibi mitmeaastane (2016–2018) projekt Eesti naistest Soomes kuulub Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammi „Rändajad ja kohanejad“. Projekti partnerid on HIAP, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Vana-Võromaa Kultuurikoda, Tallinna Kunstihoone ja Sinne Galerii Helsingis.

Näitused toimuvad 27.09.–28.10.2018 Vana-Võromaa Kultuurikojas Võrus ja 19.10.–25.11.2018 Sinne galeriis Helsingis. Helsingi näituse avamine toimub 19.10. kell 18.00 Sinne galeriis Iso Roobertinkatu 16.

Foto: õpetaja Maiu Juurik Eesti majas Helsingis keeletundi andmas, foto autor Liina Siib

27. septembril viib EV100 kunstibuss huvilised Tallinnast ja Tartust Võrru. Retkel külastatakse Võru kunstigaleriisid ja teeme ka linnaekskursiooni (Võru Linnagalerii, Avatud Ateljee, Stedingu maja, Kreutzwaldi Muuseum). Ringsõit lõpeb Vana-Võromaa Kultuurikojas Liina Siibi näituse avamisega ning samuti EV100 kunstiprogrammi kuuluva Marge Monko näituse „Naer kuni pisarateni“ külastamisega, mis on samuti eksponeeritud Vana-Võromaa Kultuurikojas. Tagasiteel Tallinnasse külastame kunstnik Diana Tamane ateljeed Tartus.Kunstibussile registreerumine ev100@cca.ee või telefonil 5109125.

Ajakava:

  • 12.00 – Start Tallinnast G. Otsa tänavalt
  • 14.30-14.40 – Peatus Tartus Vanemuise alumises parklas
  • 15.40 – Saabumine Võrru
  • 15.45-17.30 – Ekskursioon Võru kunstigaleriidesse (osaliselt bussiga)
  • 17.30-19.30 – Näituse avamine ja vestlus kunstnik Liina Siibiga. Marge Monko näituse külastamine
  • 19.30 – Sõit Tartusse
  • 20.30 – Kunstnik Diana Tamane ateljee külastamine Tartus
  • 21.15 – Tagasisõit Tallinnasse 

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: