Eesti naine Soomes

„Rändajate ja kohanejate“ programmi kuuluv Liina Siibi mitmeaastane (2016-2018) uurimusprojekt „Eesti naine Soomes" kulmineerub etenduse ja näitusega Tallinnas, Võrus ja Helsingis.

Liina Siibi visuaalse uurimuse „Eesti naine Soomes“ keskmes on Eestist viimase paarikümne aasta jooksul Soome tööle ja elama läinud naised. Lähteküsimusest „Miks ollakse ja töötatakse Soomes?“ on välja kasvanud laiemad teemad, näiteks naise positsioon Euroopa Liidu tööturul, elu ja töö kahe riigi vahel; pidev teelolek kui majanduslikult pealesunnitud migratsioon või uute teadmiste ja kogemuste omandamise soovist ajendatud rännak. Kas kahe riigi vahel elamine on leppimine teadmata pikkusega ajutise olukorraga või on see teadlik kuulumine kategooriasse „Eesti jaoks kadunud“? Ehk saame vaadelda töötamist eri kultuurides võimalusena piiride ja kuuluvuse ümbermõtestamiseks ning uute kogukondade ehitamiseks altpoolt? Uurimistöö kulmineerub performatiivsete väljaastumistega audiovisuaalse installatiivse teosena, mida esitatakse Helsingis, Tallinnas ja Võrus 2018. aastal. Esimene ülesastumine oli 23. märtsil 2016 HIAPi projektiruumis Suomenlinnas Helsingis. Performance’is „Koristaja, treener, õde, õpetaja, kosmeetik“ lõid kaasa viis tantsijat Soome eestlaste tantsustuudiost Dancest (vt ka http://liinasiib.com/a-cleaner-a-trainer-a-nurse-a-teacher-a-beautician/). Projekti partnerid on HIAP, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Vana-Võromaa Kultuurikoda.

Näitused toimuvad 26.09.–28.10.2018 Vana-Võromaa Kultuurikojas Võrus ja 18.10.–25.11.2018 Sinne galeriis Helsingis.

Foto: õpetaja Maiu Juurik Eesti majas Helsingis keeletundi andmas, foto autor Liina Siib

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: