Eesti üllatab sellel nädalal eurooplasi eriliste kultuuriüritustegaAvaldatud: 14.09.2017

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud rahvusvaheline programm viib sellel nädala Euroopat vallutama nii jazzartistid kui ka Eesti disaini.

Foto: Kaupo Kikkas

Eile toimus Brüsselis B-EST jazz festivali raames Maria Faust Sacrum Facere ning Belgia kollektiivi De Beren Gieren kontsert täismajale, mis võeti vastu ülevate emotsioonidega. Täna esineb Brüsselis jazztrio Peedu Kass Momentum, homme avatakse KUMU kunstimuuseumi näitus BOZARi keskuses, toimub esimene neuroteatri etendus BOZARi elektroonilise kunsti festivali raames ning nädala lõpus  täitub Londoni kuulus OXO galerii Eesti disainiga näitusel „Size doesn’t matter“.

Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi juhi Jorma Sarve sõnul on see alles algus ning läbi sügise on oodata veelgi põnevaid sündmusi. „Alanud kultuurihooaeg on mitmetes Euroopa linnades tavapärasemast tunduvalt rohkem Eesti nägu. Kutsume publikut kaasa nii kontsertidele, näitustele, teatrilavale kui ka tänavakunsti kaudu linnaruumi. Kui valida mõned suuremad hüüumärgid, siis lisaks koos kohalike mainekate partneritega ettevalmistatud Brüsseli muusika- ja kunstiprogrammile ootame väga ka oktoobrikuiseid NO99 teatrietendusi Berliinis ning Konrad Mägi tööde esitlemist Roomas. Novembris kingime aga Soomele suisa mitu nädalat meie rahvusooperi etendusi nii suurtele kui väikestele,“ rääkis Sarv.

B-EST jazzfestivali idee sai alguse Brüsseli Flagey kontserdimaja initsiatiivil liita Belgia ning Eesti andekad jazzmuusikud, kes koos musitseerides looksid publiku jaoks midagi uut. Bassivõlur Peedu Kassi ja jazzmuusik Maria Fausti jaoks pole küll tegemist esimese kontserdiga Brüsselis, kuid musitseerimine koos teiste kollektiividega lisab põnevust ka nende jaoks. Jazzkaare kunstilise juhi Anne Ermi sõnul on andud eesistumise ja Eesti Vabariik 100 välisprogramm hea tõuke Eesti jazzi artistidele, kes jõuavad senisest veelgi põnevamatesse kontserdipaikadesse. Lisaks heale Eesti jazzile näeb Flagey kontserdimajas 12.-17. septembrini fotograaf Kaupo Kikkase fotonäitust “Eesti jazz fotol”.

Neljapäeval, 14. septembril jõuavad Eesti talendid aga Brüsseli suurimasse kunsti keskusesse BOZAR, kus avatakse KUMU näitusega terve uus tiib.  Eha Komissaarovi kureeritud kaasaaegse kunsti näitus „Ekraani Arheoloogia. Eesti näide“ keskendub kunstnikele, kes töötasid Nõukogude Eestis ja Moskvas 1960.–1970. aastatel. Näituse keskne teos on Juri Sobolevi installatsioon, mis kombineerides mandalaid ja kosmilisi kujundeid loob täiesti uue totaalse keskkonna. Sobolevi teosega on dialoogis Tõnis Vindi teos rahvakunstist pärit mustrite ainetel. Näituse teine osa keskendub noortele Eestist pärit kunstnikele, kes on huvitatud sarnastest teemadest, kuid kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid. Näitusel on esindatud Taavi Suisalu, Sigrid Viiri, Paul Kuimeti, Marge Monko, Ivar Veermäe ja Katja Novitskova teosed.

Päeva lõpus toimub BOZARis veel teinegi üritus. NeuroTheatre Collective kutsub külalisi osa saama unikaalsest mitteverbaalse kommunikatsiooni kogemusest, mida vahendavad küber-täiustatud tuleviku inimesed. Laval näeme liikumist ja emotsioone, mis on mõjutatud iga tantsija isiksusest ja aju-arvuti liidese tehnoloogiast kaasates kõiki ebatavalisse Demultiplexia loosse. Teaduslikus mõttes toob üritus kokku mitu uurimissuunda, sealhulgas aju ja arvuti interaktsioon, koreograafia, psühholoogia, kinemaatika.

Samal ajal avatakse Londonis disaininädala raames Eesti disaininäitus „Size doesn’t matter“, mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Sõnumiga - väike maa aga palju talente - tutvustatakse eesti disaini kollektsiooni, mis koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Näituse idee autori Ilona Gurjanova sõnul annab näitus võimaluse tutvustada Eestit kui kiiresti arenevat disainimaad ning luua disaineritele võimalused rahvusvahelisele areenile jõudmiseks ning disainikaubanduseks.

Rohkem infot

Anna Lindpere
Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100. rahvusvahelise programmi  kommunikatsiooni koordinaator
anna@ev100.ee
56463229

Kõik uudised