EKA animatsiooni osakond: 100 rahvusvahelist auhinda

Riigi juubeliaastaks on Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakonna tudengite filmid pälvinud rahvusvahelistelt animatsiooni- ja filmifestivalidelt üle maailma 100 filmiauhinda. Märgilise numbri auhindade võitmise puhul tähistab Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakond Eesti Vabariigi juubeliaastat auhinnatud filmide linastuse ja animakogumiku väljaandmisega.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST

100 auhinna võitmise puhul tähistab Eesti Kunstiakadeemia animatsiooniosakond Eesti Vabariigi juubeliaastat auhinnatud filmide linastuse ja animakogumiku väljaandmisega.

Esimene animatsiooniosakonna film, mis võitis auhinna rahvusvahelisel filmifestivalil, oli Martinus Klemeti film „Light my fire“ aastal 2008. Nüüd, kümme aastat hiljem, pärast 121 filmi valmimist, on animaosakonnal au teatada, et meie tudengifilmide poolt rahvusvahelistel festivalidel võidetud auhindade arv on jõudnud 100 ja EKA kui animakool on omandanud maailmas legendaarse kuulsuse. Aga kus juba on, sinna antakse ikka juurde – teate kirjutamise ajaks on lisandunud veel 4 auhinda ja auhindade skoor on kasvanud 104.

Linastusele tulevad kõik 27 auhinnatud filmi:

Sounds Good / Sander Joon
Toiduahel / Mari Kivi, Liis Kokk
Sweet Sweat / Jung Hyun Kim
Pura Vida / Nata Metlukh
Ükskord igavuse väljadel / Teele Strauss
Muteum / Äggie Pak Yee Lee
Eluvaim / Anne Mirjam Kraav
A Table Game / Nicolás Petelski Mesón
Moulinet / Sander Joon
Kut / Lucija Mrzljak
Penelope / Heta Jäälinoja
Šuma / Lucija Mrzljak
Ja mina ma nagu linnukene.. / Yyhely Hälvin
Velodrool / Sander Joon
Õnnesoovid eakatele / Ave Taavet
Black Seed / Francesco Rosso
Fok Nabo Distorio / Francesco Rosso
IMG_00:01.JPG / Zane Oborenko
Teisel pool metsa / Anu-Laura Tuttelberg
International Father’s Day / Edmunds Jansons
Kärbeste veski / Anu-Laura Tuttelberg
DEsign / Mihkel Reha
Eine murul / Erik Alunurm, Mihkel Reha, Mari-Liis Rebane, Mari Pakkas
Not About Us / Michael Frei
Rise and Fall of W.C. / Martinus Klemet
Väike maja / Kristjan Holm
Light My Fire / Martinus Daane Klemet

Animatsiooniosakonna on lõpetanud 71 tudengit. Nendest toimetavad aktiivselt animaalal 59. Praegu õpib animatsiooniosakonnas 54 tudengit. Animaosakonna geograafia hõlmab 31 maad.

Korraldaja

Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakond

Eesti Kunstiakadeemias loodi 2006. a. animatsiooni osakond ning sama aasta sügisel alustasid õpinguid esimesed bakalaureuse tudengid ja 2007. a. esimesed magistrandid. Õppekava põhieesmärk on koolitada rahvusvaheliselt edukaid teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskustega animafilmi loojaid ning anda seeläbi panus animatsiooni kui kunstivormi globaalsesse arengusse ning kinnistada Eesti kui tugeva animakoolkonnaga riigi maine rahvusvahelisel kultuurimaastikul. Animatsioon levib ja areneb kaasajal jõudsamalt kui kunagi varem, seda eelkõige tänu interneti ja digitaalsete meediumite laialdasele kasutusele. Animatsioonist on saanud massikultuuri osa, selle üks keskseid vorme. Animatsiooni võib näha digitaalses ekraanigraafikas, arvutimängudes, muusikavideotes, filmides jne. Igasuguse filmi – sealhulgas ka animafilmi – alus on lugu. Kogu filmimaailma häda on aga heade lugude puudus. Maailma animakoolides praktiliselt puudub lugude tegemise õpetus. Hollywoodi filmide analüüs ja Aristotelese dramaturgia loeng laiendab silmaringi, kuid ei aita kuidagi lühianimafilmi stsenaariumi kirjutamisel. Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakond õpetab prof. Priit Pärna unikaalset stsenaariumi loomise metodoloogiat.