EKA tudengite saunaehituse töötuba Vilniuses

EKA sisearhitektuuri osakonna tudengid ehitavad koos Vilniuse kunstiakadeemia tudengitega Vilniuses ühise töötoa käigus sauna. Sündmus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

12.-15. novembrini korraldab Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakond Leedu pealinnas Vilniuses koos sealse kunstiakadeemiaga töötoa, mille käigus projekteerivad ja ehitavad osakondade tudengid ühiselt Vilniuse kesklinna sauna.

Nelja päeva jooksul valmiva sauna pidulik avamine toimub neljapäeval, 15. novembril kell 18.00 Vilniuses. Sündmus on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Tudengeid Vilniuses juhendava EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praksi sõnul on töötoa eesmärk eksperimenteerida Eestile omase tüpoloogia – saunaga, jõudes mõne päeva jooksul ideest toimiva prototüübini.

“Saunaruumi loomine esitab sisearhitektidele ja ruumidisaineritele mitmeid väljakutseid: lisaks tavapärasele inseneeriale ja baasfunktsionaalsusele peab korralikult toimiv saun arvestama ka ehitusfüüsika ja ergonoomikaga. Seetõttu peame EKA sisearhitektuuri osakonnas sauna oivaliseks õppeülesandeks – Vilniuse kunstiakadeemia tuli meie ideega kiiresti kaasa. Väga vana ja põhjamaadele omase ehitisetüübina on saunal oluline roll ka arhitektuuriajaloolise näitena. Töötoa nelja intensiivse päeva jooksul valmiva sauna põhiliseks materjaliks on puit,” selgitas Praks.

Vilniusesse ehitatav saun pole esimene, mille sisearhitektuuri osakond on valmis ehitanud. Aastaid asus Tallinna vanalinnas Nunne tänaval toonases sisearhitektuuri osakonna sisehoovis kilest saun, mis enda ümber arvuka saunaklubi koondas. Lisaks sellele ehitati osakonna rahvusvaheliste suvekoolide raames Soomaale kaks ujuvsauna, millest esimene veeskamisel põhja läks, aga aasta hiljem, 2017. aastal valminud saun VALA võõrustab jätkuvalt Soomaad avastavaid matkajaid. VALA kõrval kõrgub käesoleva aasta augustist Soohotell, kus kõik soovijad pärast saunatamist ööd saavad veeta.

Projekt: SAUN / Vilnius / 2018
Juhendajad: Hannes Praks, Andrea Tamm (EKA), Rokas Kilčiauskas (VKA)
Tudengid: Kaarel Kuusk, Päär-Joonap Keedus, Eeros Lees, Monica Mustjõgi, Kelli Puusepp, Elis Rumma (EKA) ja 6 VKA tudengit.

Korraldaja

Eesti Kunstiakadeemia - Estonian Academy of Arts

Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus arhitektuuri-, disaini-, kunsti- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on tegutsenud katkematult 1914. aastast. Sajandivanuse kooli puhul räägime aga kaasaegsest akadeemiast ning loovinimestest, kes tegelevad traditsiooniliste tehnikate ja väljundite kõrval nüüdisaegsete aktuaalsete teemade ja küsimustega.