Ekskursioon "100 aastat kirjandust"

Tule ja tähista EV ja Rahvusraamatukogu 100-aastaseks saamist kirjanduse võtmes! Ekskursioon annab võimaluse reisida läbi aja ning avastada kümne kümnendi olulisemaid suundi ja tähtteoseid.

Ekskursioon tutvustab suurnäitust „100 aastat kirjandust“. Näeme Eestis välja antud kirjandust aastatel 1918–2017 poole tuhande raamatu näol Rahvusraamatukogus leiduvate kogude põhjal. Sellest ajavahemikust püüabki näitus ühe võimaliku ülevaate anda, kirjanduse, keele ja muutliku mõtteilma, aga ka raamatute kui füüsiliste objektide kaudu. Eriti tänases päevas, mil teabe edastamiseks (aga ka meele koondamiseks ja lahutamiseks) on mõõtmatult enam viise ja vahendeid kui paberraamat, pakub vana vorm rohkesti äratundmisrõõmu ning meenutab, et mõnelgi juhul annab vorm sisule mõndagi juurde. Elamus ja kogemus ühest või teisest teosest moodustub mitme mõjuri koostöös ning klassikaline raamat kui selline on pikki sajandeid suutnud neid omadusi kätkeda.
Eestimaine kirjandus on teadagi kordades pikem, suurem ja põnevam kui ühe sajandi sisse mahub, ulatudes minevikus üle rahvaluule ja -laulude aastatuhandete mäletamatusse hämarusse ning tulevikus loodetavasti vähemalt sama kaugele. Näitusel kajastatu on aeg, mille vältel oli tõsisemal huvilisel veel võimalik kogu eestikeelsest kirjanduspildist ülevaadet omada ning vähegi väärtuslik üllitatu läbi lugeda. Oleme just ületamas piiri, mil see enam puht füüsiliselt võimalik ei ole.
Külastajaid juhib kogemustega giid, hiljem on võimalik omal käel majas jalutada. Kui tekib suurem huvi, vastavad meie töötajad hea meelega küsimustele. Lisaks võib soovi korral tellida eraldi loengu või koolituse.
Ekskursioon kestab 60–75 minutit ning sobib alates 16. eluaastast.
Üritus on tasuta, maksimaalne osavõtjate arv 20.
Registreerimiseks saada e-kiri märgusõnaga „100 aastat kirjandust ekskursioon“ aadressile expo@nlib.ee. Küsimustele vastab Ave Tölpt, 6307150.

Ekskursioonid toimuvad kolmapäeval, 7. märtsil, 11. aprillil ja 9. mail, algusega kell 17 Rahvusraamatukogu fuajeest. Lisaekskursioonid toimuvad emakeelepäeval, 14. märtsil, algusega kell 14:15 ning Raamatumessil, 21. aprillil, alugsega kell 16.

Algataja

Eesti Rahvusraamatukogu

Eesti Rahvusraamatukogu on Eesti info-, teadus-, arendus- ja kultuuriasutus. Ajalooliselt on Eesti Rahvusraamatukogu eri nimede all ja eri funktsioonides tegutsenud alates 1918. aastast.