Enno Ootsingu kunstinäitus "Juured ja võrsed. Album"

Kunstnik Enno Ootsing pühendab oma 100-st visuaalkunsti teosest koosneva näituse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Kunstnik näitab Eesti elu rõhuga Võrumaal läbi 100 aasta.

Enno Ootsing on sündinud 1940. aastal Räpinas. Kunstniku isa naasis Vabadussõjast allohvitserina ja sai sõjast osavõtu eest krundi Alamõisa maast, kuhu asutas kodu ja perekonna.

Ootsing on Eesti kunstielus osalenud 1964. aastast alates vabagraafiku, raamatukunstniku ja akvarellistina. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiinstituudi graafikuna, kuulub Eesti Kunstnike Liitu. Enno Ootsing oli üks kunstnike rühmituse ANK-64 asutajaliikmetest. Ta on esinenud paljudel rahvusvahelistel ja kodumaistel näitustel ning pälvinud mitmeid tunnustusi. Ootsing on andnud silmapaistva panuse Eesti graafikute järelkasvu koolitamisse, olles aastail 1984–2005 Eesti Kunstiakadeemia professor ja graafikaosakonna juhataja, 2007. aastast on ta emeriitprofessor.

Näitus koosneb 100-st visuaalkunsti teosest ja näitab Eesti elu rõhuga Võrumaal läbi 100 aasta. Võrumaa eristus minevikus ja eristub ka tänapäeval teistest piirkondadest oma keele, tavade ja probleemide, kuid ka rõõmude ning murede poolest. Sajast eksponaadist koosneva näituse võib jagada kolme võrdsesse plokki: Vabadussõja piltidega algav minevikuplokk, tänapäevaplokk ning lastele pühendatud tulevikuplokk. Kunstnik on ajalooploki algmaterjaliks kasutanud vanu albumifotosid , mida kombineerib digikompositsioonideks, kasutades ka tekste ja dokumente.

Autor on 17 aastat pidanud pildipäevikuid, kuhu joonistab mälu järgi päeva jooksul kohatud või nähtud, meelde jäänud inimesi. Need joonistused on põhjaks edasisele digitöötlusele teose valmimisel. Nii kujuneb panoraampilt tänastest Eesti inimestest. Ploki kolm tsüklit eristuvad üksteisest laadi poolest, olles kas eepilisemad, lüürilisemad või grotesksemad.

Näituse korraldaja on Vana-Võromaa Kultuurikoda (Katariina allee 11, Võru). Kultuurikoda on avatud K-P 10:00- 18:00.

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.