ERM avab Tamperes EV100 näituse „Vabaduse lood“ Avaldatud: 15.03.2018

15. märtsist on Tartu sõpruslinnas Tamperes avatud EV100 raames sündinud näitus "Vabaduse lood". Eesti Rahva Muuseumi kureeritud ülespanekut saab vaadata Soome juubeliaastal sajandi muuseumiks valitud Vapriikkis. 

Foto: Vapriikki

Vabariigi juubelile pühendatud näitus võtab kokku kaheksa teemat Eesti kultuuripärandist: ehtekunst, muusika, aabitsad ja keeleõpe kaasajal, arhitektuur, e-residentsus, rahvapärased mustrid ja rahvusmuuseumi kujunemislugu 100 aasta jooksul. 

Näituse kuraatori Kristjan Raba sõnul on näitus omamoodi kultuurisild kahe sõsar-rahva vahel. "Oleme ju läbi aegade tulusalt jaganud mõlema maa hõbedavarusid ning nüüdisajal jagame näiteks kaasaegset pärimusmuusikat," täpsustas Raba.

"Vabadus tänapäeva mõistes annabki võimaluse jagada kaasaja maailma innovatsiooni. Digiteerime hoogsalt oma kultuuripärandit, kuid samas peame oskama ise digimaalmas kestma jääda. Nii on ka need püüdlused näituse teemaderingis,“ viitas ta. 

Kultuuripärandi kihte eri ajastutest annavad edasi esemed ERMi ja Vapriikki kogudest, nende seas 17. sajandi aabits, 19. sajandi õllekannud, 20. sajandi rahvapillid ja 21. sajandi isikutunnistus. Lisaks on eksponeeritud Johannes Pääsukese rariteetsed fotod vanadelt klaasnegatiividelt, valik Alar Madissoni fotoseeriast „Meie siin maal“, ehtekunstnik Kärt Summataveti looming ja visuaalantropoloogi Karin Leivategija filmiportreed koos tsitaatidega sellest, mida vabadus kaasaja Eesti inimestele tegelikult tähendab. 

Näituse „Vabaduse lood“ idee autor on Toimi Jaatinen (Vapriikki), kuraator Kristjan Raba (ERM) ja kujundaja Jarno Vesala (Vapriikki). Koostööpartnerid on Eesti Arhitektuurimuuseum ja Eesti Sõjamuuseum. 

***

ERMi rändnäitused ulatuvad 2018. aastal üle lahe Soome ja üle ookeani USAsse:

  • põhjanaabrite juures rändab veel näitus „Soome-ugri ja samojeedi rahvad“ (Kajaani, Sotkamo, Kuhmo, Helsingi, Kotka);
  • legendaarne fotonäitus „Mees kahe kaameraga“ jõuab Bostonisse ja Seattle’isse;
  • tänavuse Maailmafilmi festivali avapäeval esitleb ERM uut rändnäitust „Ajanihe“, mis alustab tuuri Udmurdimaal Iževskis ja Tatarimaal, jätkab Ungaris ja Prantsusmaal;
  • Eestis on rändamas näitus „Eesti uhkus. Tehtud Eestis“ Peipsiveerel Mustvees ja „Külatänavalt punasele vaibale“ Lõuna-Mulgimaal Mõisakülas. 

Näituste rändamist toetavad Tampere linn, Hõimurahvaste programm, Eesti saatkonnad Washingtonis, Helsingis ja Moskvas, Eesti Arhitektuurimuuseum, ERMi Sõprade Selts ja eestlaste seltsid üle ilma.

Kõik uudised