ERMi rahvarõivanäitust külastas üle 140 000 inimeseAvaldatud: 04.09.2018

Eesti Rahva Muuseumis augusti lõpuni avatud näitust "Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal" külastas aasta jooksul 140 918 inimest.

Eskponeeritud oli nii meile tuttavama suveaja riietus kui ka külma eest kaitsvaid kasukad, pikk-kuued ja peakatted. Foto: Anu Ansu / Eesti Rahva Muuseum

Esimest korda olid üheskoos vaadata kõikide Eesti kihelkondade rahvarõivad. Eesti ajaloo suurim rahvarõivanäitus andis igale eestlasele võimaluse mõtiskleda selle üle, millised võisid kord välja näha nende esiemad ja -isad, kui nad pühapäevahommikul kirikuteele asusid.

Sajand tagasi kogutud ERMi rikkusest oli näitusel väljas 1428 eset, neist 124 abielunaise, 15 neiu ja 13 mehe kostüümina.

"Nüüd kolivad nii linased särgid kui ka villased riided jälle oma hoidlatesse, kasukad ja nahkmütsid külma nahkesemete hoidlasse. Sõled, preesid, helmed – iga ehe oma ettenähtud sahtlisse ja karpi. Vanad asjad tahavad puhata," seletas näituse kuraator Reet Piiri.

Rahvarõivanäitus oli inspiratsiooniks mitmetele üritustele, haridus- ja loenguprogrammidele, konverentsidele, näitustele, moeetendustele ja trükistele. Lisaks jõudsid seelikutriibud EV100 puhul raamatukaante vahele ning talgukevadel ka bussipeatustesse, väravatele ja aialippidele üle Eesti.

Rahvarõivanäitus koos ideelise edasiarendusena toetava näitusega "Külatänavalt punasele vaibale. 100 aastat rahvuslikku moodi" pälvis 2017. aasta parima näituse ehk aasta muuseumiroti tiitli.

Eesti juubeliaasta sügisel, oktoobris avatakse ERMi vahetuvate näituste saalis 1990ndaid aastaid kajastav näitus "Ise tehtud Eesti"

Kõik uudised