ESTO 2019 Helsingi–Tartu–Tallinn

XII ülemaailmsed eesti kultuuripäevad ehk ESTO 2019 toob taas kokku eestlaste kogukonnad üle maailma, tugevdades üleilmset eesti meelt ja ühtekuuluvustunnet. ESTO 2019 fookuses on noored.

Laste- ja noorteprogramm
Kogupereüritus
EST ENG RUS

EV100 juubeliprogrammi kuuluv ESTO 2019 jõuab esmakordselt Eestisse üle Soome silla ning toimub järjest kahes riigis ning kolmes linnas: Helsingis, Tartus ja Tallinnas. Festivali programmi leiab estofestival.com.

ESTO 2019 peakomitee juhi Sirle Söödi sõnul ei ole Eesti ainult Eestimaa riigipiirides. „Eesti on tuhandete inimeste südames, kes elavad võõrsil. See ühtsustunne vajab aga pidevalt hoolt. ESTO annab võimaluse võõrsil elavatele eestlastele ja Eestimaa sõpradele tulla juubeli laulupeo ajaks kokku ja arutada omavahel teemasid, mis eestluse hoidmiseks võõrsil elades on tähtsad. ESTO 2019 toimkonna nimel on mul hea meel öelda tere tulemast ja kohtumiseni ESTO-l!“

ESTO traditsioon pärineb aastast 1972, kui Nõukogude Liidu punaterrori eest Läände põgenenud eestlased kogunesid Kanadasse Torontosse, et üheskoos au sees hoida eesti kultuuri ja traditsioone. ESTO tähtsus seisnes kriitilises vajaduses hoida alal eesti keelt, kultuuri ja eestlust nõukogude okupatsiooni ajal, kui ei olnud võimalust Eestit külastada. Sama oluline on ESTO traditsioon ka täna, et alal hoida üle ilma laialipillutatud eestlaskonnas eestlust ja ühtsuse tunnet, seda nii omavahel väljaspool Eestit kui ka suhetes Eestimaaga.

Esmakordselt ESTOde ajaloos algab festival Soomest ning Helsingis toimuvaid avasündmusi korraldavad soome-eestlased.

ESTO 2019 peakomitee esinaise Sirle Söödi sõnul on Soome ainuõige alguspunkt. „Praegu on just Soomes eestlastel suurim kogukond, sest alaliselt elab riigis enam kui 60 000 eestlast. Seega tähendavad eestlust hoidvad kultuuripäevad jätkuvalt oma identiteedi teadvustamist ning pidevat arengut ja liikumist tuleviku suunas, rõhutades eestlust kui tervikut. Enam ei ole kodu- ja ulgueestlasi, oleme kõik eestlased, globaalsed eestlased,“ rõhutas Sööt.

EV100 korraldustoimkonna juhi Jaanus Rohumaa sõnul on oluline, et riigi juubeliprogrammis on osa ka kaugel elavatel eestlastel. „2019. aastal toimuv ESTO annab suurepärase võimaluse EV100 pidustustes kaasa lüüa ning Eestit külastada. Eriti hea meel on aga selle üle, et tänavu on ESTO pühendatud lastele ja noortele, kes on samuti EV100 juubeliprogrammi fookuses,“ märkis ta.

ESTO 2019 toimub 27. juunist 3. juulini järjest Helsingis, Tartus ja Tallinnas. ESTO passimüük on alanud.

Üksikpiletid tulevad müüki vahetult enne festivali ainult vabade kohtade olemasolul. Festivali programmi leiab ESTO 2019 kodulehelt estofestival.com.  

Ülemaailmse eestlaste kesknõukogu (ÜEKN) esimees Aavo Reinfeldt kinnitas ESTO hoidmise vajadust ning järjepidevuse olulisust. „Uskumatult tähtis on, et ESTO pärandit käsitletakse austusega. See mängis üliolulist kultuurilist ja poliitilist rolli ning eestlased üle maailma peavad seda ajalugu mäletama,“ märkis Reinfeldt.

Kultuuriministeeriumi lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juhi Anne-Ly Reimaa sõnul on alanud aasta märgilise tähtsusega. „ESTO toidab tänini maailma eri paigus elavate eestlaste identiteeti ning on oluline, et Eesti riik tunnustab ja toetab väliskogukondade püüdlusi hoida eesti keelt ja kultuuri,“ rõhutas Reimaa.

Esimene globaalne eestlaste kokkutulek, hilisema nimega ESTO, toimus Torontos aastal 1972 ning edaspidi on ESTOd toimunud iga nelja aasta järel. Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestist põgenenud eestlased kogunesid festivalinädalal, et rääkida maailmale Eestist, hoolitseda eesti keele ja kultuuri säilimise eest. ESTO eesmärk oli eesti kultuuri säilitamise kõrval alati ka poliitiliste sõnumite edastamine. ESTO programmis on jätkuvalt alles rahvuskongress, ball ning laulu- ja tantsupeod.

ESTO 2019 tänab toetajaid ja koostööpartnereid: EV100 ja Riigikantselei, AS Tallink Grupp, Estravel, Ülemaailmne Eestlaste Kesknõukogu ÜEKN, Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuuriministeerium, Välisministeerium, Hedman & Partners advokaadibüroo, Helsingi linn, Eesti Suursaatkond Helsingis, EAS esindus Helsingis, Helsingi toomkirik, Helsingi eestikeelne kogudusetöö, Kallio kogudus, Helsingi Eesti Maja, Tuglase Selts; SVYL, Anni lasteaed, Helsingi keskraamatukogu OODI, Tartu linn, Rahvusarhiiv, Väliseesti Muuseum VEMU, MTÜ Baltic Heritage Network, Püssirohukelder, Tartu Ülikool, EELK, Eesti Rahva Muuseum, Aparaaditehas, Tartu Laulupeomuuseum, Tartu Loodusmaja, Tallinna linn, Tallinna Kesklinna valitsus, Telliskivi Loomelinnak, Ajaloomuuseum, Lennusadam, Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, EstDocs, Eesti Instituut, Eesti Kultuuriseltside Ühendus, EAS, Hasartmängu Nõukogu, Rakvere Teater ja Eesti Teaduste Akadeemia.

Korraldaja

ESTO 2019