EV100 avasündmuse matka saab läbida ka veeteed möödaAvaldatud: 10.04.2017

Juba pühapäeval toimub EV100 avasündmus suure matkana kunagisel Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril ja selle ümbruses. Lisaks tavapärasele jalgsimatkale võib sel päeval haarata kanuu ja mõla ning minna imelist Kesk-Eestit veeteed mööda avastama.

Foto: Imre Arro

Praeguse seisuga kanuumatkale vabu kohti jagub, nii et tasub sõbrad kampa võtta ja end registreerida siin. Retk algab keskpäeval Põltsamaa jõelt, Jõekülla metallsilla alt ning kulgeb edasi mööda Põltsamaa jõge. Jõgi voolab kümnekonna kilomeetri ulatuses mööda omaaegset kubermangupiiri. Kogu matka pikkus on 12 kilomeetrit. Kanuumatka pealik Priit Tikk soovitab huvilistel kaasa võtta joogipudeli, ilmale vastava riietuse ja igaks juhuks ka vahetusriided. Kõige tähtsam on, et hea tuju koju maha ei jääks. Kui muidu on kõikidel EV100 avasündmuse matkadel osalemine tasuta, siis kanuumatka puhul tuleks kaasa võtta 25 eurot varustuse (kanuu, mõla ja päästevest) rendi ning transpordi eest (matkajate transport matka lõpp-punktist tagasi algusesse). Saab ka oma isikliku kanuuga tulla, kuid et matkajuht teaks transpordi osas arvestada, tuleks sellest talle teada anda (priit.tikk@gmail.com). „Vesi on rahulik, nii et ka algajad kanuutajad saavad sellel rajal hakkama. Põhiline on kuulata, mida instruktor enne rajale minemist räägib,“ teab Priit Tikk.
 
Kui kanuumatk mööda Põltsamaa jõge on läbitud, ootab ees soe supp ja kultuuriprogramm Päinurme rahvamajas. „Palju räägitakse mulkidest, virulastest, võrokestest, saarlastest ja teistest, aga keskeestlastest on kuidagi vähem juttu olnud. Pärast matka saabki Päinurmes teada, kuidas on elanud ja toimetanud Kesk-Eesti inimesed,“ räägib programmi koos abilistega kokku pannud Ründo Mülts. Nii saabki rahvamaja saalis vaadata näitust Järvamaa rahvarõivastest 19. sajandil, osaleda käsitöömeistrite töötubades ja soetada kohalikku käsitööd. Muusikalist meeleolu loob Eesti jalgrattamuuseumi asutaja Valdo Praust, kes mängib 1929. aastast pärit akustilisel grammofonil 1890.-1940. aastate šellakplaate. Kell 17.15 tervitab EV100 avasündmusel osalejaid noor lõõtspillimängija Henrik Hinrikus. Seejärel saab tutvuda renoveeritud rahvamajaga ning kell 18.00 esinevad rahvatantsurühmad „Loomisel“ ja „Seltskond“, Koigi kultuuriseltsi ansambel „Karukell“ ning vennad Mait ja Erik Mikkusaar.  Pärast kontserti süüdatakse südametuli. Kõigile huvilistele on päeva jooksul avatud ka Päinurme koduloomuuseum.
 
„Ma usun, et päeva saab kordaläinuks lugeda, kui iga kohaletulnu kogeb ühtset tunnet, et see on meie kõigi pidu,“ sõnab Ründo Mülts. „Mind paelus EV100 avasündmuse juures just see, et niivõrd tähtsat üritust ei tehta mitte pealinnas, vaid Eestimaa südames,“ lisab ta.

EV100 avasündmuse rahvamatkadele on registreerumine jätkuvalt avatud. 16. aprillil näeme! Avasündmuse läbiviimisel on headeks partneriteks Leibur, Kalevi Magusamaailm ja Põltsamaa Felix. Juubelipidustuste avapäeva saab jälgida ka Eesti Televisiooni vahendusel. Olenemata sellest, kas oled matkal või jälgid avasündmust teleekraani vahel, tasub juba täna alla laadida Telia poolt kingitusena tehtud EV100 äpp (Google Play ja App Store). Vajutades 16. aprillil rakenduses südamenuppu, annad märku, et hoolid meie Eestimaast.

Tekst: Merje Klopets.
 

Kõik uudised