EV100: MUINASTULEDE ÖÖ - üle Eesti meie sünnipäeva suvine tähistamine

Kutsume Eestis kõiki mere äärde, et tähistada suviselt meie riigi 100. sünnipäeva! Anname teada, et meid on palju ja lõketest tekib tulede kett, mille otsad küünitavad ümber Läänemere!

Kogupereüritus
EST

Muinastulede öö toimub sel aastal 25. augustil, mil taas süüdatakse tuhanded lõkked üle Eesti. Loome üheskoos mererandades tulede keti tähistamaks meie oma riigi sajandat sünnipäeva aastat.

Märgi lõkkekaardile või leia oma lähim lõkkekoht veebilehel www.muinastuled.ee  ja saada see kaunis suvi ära sumeda augustiõhtu lõkkekumas, merelainete saatel.

MTÜ Tuleranda kutsub 25. augusti õhtul kõiki mere äärde lõkkeid süütama, et sellest moodustuks tulede kett piki Läänemere randu. Kutsume paare, peresid, suguvõsasid, vabaühendusi, külakogukondi, rahvamajade, haridusasutuste, muuseumite, väikesadamate ja erinevate seltside rahvast. Kutsume ka suurfestivalide ja kontsertide korraldajaid.

Muinastulede öö lõkete õhtu märgib suvise aja lõppu ja lähedaste kokkutulemist ning koju kutsumist. Suvised ettevõtmised on seljataga, nüüd on õige hetk võtta aeg maha ja kutsuda kokku oma lähedased – pere ja sõbrad. Teeme koos lõkke mereranda ja vaatame tagasi möödunud suvele. Et üheskoos tunnetada neid omavahelisi sidemeid, mis hoiavad elus ja soojendavad meid ka eesootaval pimedal ajal. Et kogeda ühtsustunnet, mida tekitab teiste lõkete nägemine ja teadmine sellest, et meid, kes kokku hoiavad, on palju.

Tuled, lõkked ja mereäärsed märgutuled on aastasadu olnud meie jaoks olulised. Iidsetes kogukondades tule juures ja oma lähedaste seltsis elati üle pimedam aeg. Tule ümber räägiti lugusid, meenutati vanu aegu ja unistati eesootavast. Tule ümber lauldi ja mängiti pilli, rõõmustati ja suigutati teisi unele. Ka rannas süüdati pimeduse saabudes tuled, et omasid merelt koju kutsuda.

Kutsume kõiki inimesi üles muinastulede ööl jääma iidsete tuletegemise tavade juurde, et lõkkega eelkõige näidata teed merelolijatele ja anda märku oma naabritele.

Loe lisa, mis on muinastulede öö!

MTÜ Tuleranda eestvedajad kutsuvad augustiõhtul mere äärde juba kümnendat korda.

Hoiame merd, mis meid ühendab! Hoiame Eestit!

Sõnumite ja teadete edastamisel aitab meid Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Mere äärde kutsumise eestvedajad MTÜ-st Tuleranda on plaaniks võtnud tähistada aastal 2018 Muinastulede ööd ühiselt koos naaberriikidega, kel samuti 12 kuu jooksul toimuvad oma riigi sajandad sünnipäevad.

2018. aastal toimub traditsiooniline Muinastulede öö 25. augustil ja sel aastal tuleme kokku oma riigi sajanda sünnipäeva tähistamiseks!

Aastatel 2017-2018 tähistavad viis läänemereäärset riiki eri aegadel oma riigi 100. sünnipäeva. Eestvedajate eesmärk on, et selle aja jooksul võiks vabade riikide tähtsat aastat kõik koos ühel päeval tähistada.

Aastal 2018 tähistavad suurt juubelit kõik Balti riigid ja Poola. Soome tähistas iseseisvuse alguse sajandat aastapäeva juba detsembris 2017. Kõigi riikide sünnipäevad toimuvad sügise- ja talvekuudel, meie soov on ühine tähistamine ette võtta soojal suvekuul.

Muinastulede ööl kutsutakse kõiki Läänemere randadesse lõkkeid süütama ja vaatama. Mereäärsetel lõketel on oma lugu, mis viikingite ajast meieni ja kogu maailma levinud ja sel 2018. aasta muinastulede ööl jutustame uue loo. Sündmuse mõtteks on koostegemine ja koos olemine ning sellega seoses ühtsuse ja sellest tulenevatele väärtustele tähelepanu pööramine. Positiivsus, avatus, sõbralikkus, kokkuhoidmine ja hea meeleolu on sel õhtul iseenesest esikohal, need märksõnad on olulised teistega suhtlemisel ja arvestamisel läbi kogu aasta.

Aasta-aastalt on mereäärsete lõkete süütamise traditsioon laiemalt levinud nii eestlaste hulgas kui naaberriikides. MTÜ Tuleranda on juba aastaid inimesi mere äärde kutsunud ja oleme ka seekord valmis erinevate lõkete, sadamaürituste, kontsertide ja kogukonna ürituste toel ülemere sildasid looma ning positiivseid emotsioone jagama.

Kel sõbrad, sugulased, kolleegid ja muidu tuttavad eelnimetatud riikides, kutsuge ka neid mere äärde ja sellest teada andma veebilehel ancientbonfires.eu

Korraldaja

MTÜ Tuleranda

MTÜ Tuleranda koondab inimesi, kes kutsuvad oma rahvast ja naabreid muinastulede öö sündmuse ajal mere äärde.