EV100 sünnipäevanädal


EV100 sünnipäevanädal jagab aastapäevapuhused tähtsündmused laiali üle Eesti!

Varia


Eesti Vabariigi sünnipäevanädalal toimub sündmusi üle Eesti: Haapsalus antakse üle riiklikud kultuuri- ja teaduspreemiad, Narvas teenetemärgid, Paides toimub pidulik jumalateenistus, pidulik presidendi vastuvõtt leiab aset Tartus Eesti Rahva Muuseumis ja lipuheiskamine ning paraad Tallinnas. Lisaks loetakse Pärnus 23. veebruaril ette Iseseisvusmanifest – täpselt nagu 100 aastat tagasi.

EV100 sünnipäevanädala programm täieneb pidevalt!

18. veebruaril kell 17.00 etendub Rahvusooperis Estonia Eduard Tubina ballett ''Kratt'''

19. veebruaril kell 12.00 kogunetakse Tallinnas Tartu maantee 1, kohas, kus 100 aastat tagasi kogunes esimest korda Päästekomitee ja koostas järgnevatel päevadel iseseisvusmanifesti. Täna asub Tartu mnt 1 platsil Europargi parkla, varem asus selles kohas Kunstiakadeemia hoone. 

Tseremoonia käigus peetakse kõnesid, toimub Jaak Juske ajalootund ning kaitseväe orkester mängib hümni. Sealt marsitakse kaitseväe orkestri saatel Eesti Panga majja.

Kell 13.00 esitletakse Eesti Panga majas iseseisvussaalis 2-eurost juubelimünti. Muuhulgas on kavas Loone Otsa lavastuslik etteaste. Külastajaile on avatud tee- ja kohvilaud. Juubelimünti vermitakse veidi rohkem kui 1,3 miljonit tükki ja juubelimündi müük jääb iseseisvussaalis avatuks kuni 17.00.

Kell 14.00 esitletakse Tallinnas Solarise keskuse Apollo poes EV100 raamatusarja esimest raamatut ''Eesti riigi 100 aastat'', mille autorid on Mart Laar ja Toomas Hiio

20. veebruaril kell 12.00 toimub Haapsalu lossiplatsil vabaõhuaktus, kus avatakse lipuväljak. Linnarahvale pakutakse kringlit ja teed.

Kell 13.00 annab peaminister Jüri Ratas Haapsalus, Läänemaa Ühisgümnaasiumis üle riigi kultuuri- ja teaduspreemiad. 

21. veebruaril kell 12.00 annab president Kaljulaid Tartu Ülikooli Narva kolledžis üle iseseisvuspäeva eel annetatud teenetemärgid.

Kell 13.30 toimub börsihoone keldris Eesti Panga vermitud EV100 hõbe- ja kuldmüntide esitlus. Müntide müük avatakse hiljem TÜ Narva kolledžis ja Tallinnas Eesti Panga hoones.

Kell 15.00 toimub vabaõhuaktus Narva raekoja platsil.

Kell 16.30 toimub Narva Astri keskuses noortekontsert.

 

22. veebruaril kell 12.30 esitletakse Viljandis EV100 juubelipostmarki, mis trükitud õhukesele hõbelehele. Sellele eelneb valitsuse istung, mis seekord toimub Viljandis.

Kell 19.00 esineb peaminister traditsioonilise iseseisvuspäeva eelse kõnega Tartu Vanemuise teatrimajas.
 

23. veebruaril kell 10.00 asetatakse pärg president Konstantin Pätsi sünnikohas Pärnumaal Tahkurannas.

Kell 12.00 Riigikantselei ja Rahvusarhiiv esitlevad Pärnus Raeküla vanas koolimajas Ago Pajuri ja Toomas Karjahärmi kirjutatud monograafiat Konstantin Pätsist.

Kell 17.00 avatakse Pärnu Kuninga tänava põhikooli ees skulptorite Margus ja Mart Kadariku loodud Päästekomitee mälestussammas. Sellel on kujutatud Konstantin Päts, Jüri Vilms, Konstantin Konik ja iseseisvusmanifesti esimene ettelugeja Hugo Kuusner.

Kell 18.00 loetakse Pärnus Rüütli platsil ette iseseisvusmanifest ja algab rahvapidu.

Kell 19.00 algab Pärnu kontserdimajas linna vastuvõtt, kus toimub ka Rasmus Puuri ja Doris Kareva pooletunnise uudisteose esmaettekanne.

Kell 20.00 algab Tallinnas Vabal Laval Eesti 100. sünnipäevale pühendatud õhtusöök-kontsert-pidu ''Disco Tallinn''.

Kell 22.00 algab Tallinnas Kultuurikatlas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud elektroonilise muusika festival ''Made in Estonia''

 

24. veebruari päikesetõusul heisatakse riigilipud, kõige pidulikumalt Tallinnas Toompeal. Lipp heisatakse päikesetõusul ka Narvas Hermanni kindluses ja Tartus tähetorni juures. 

Kell 11.00 algab Tallinnas Vabaduse väljakul kaitseväe paraad.
Alates kella 12.00st on Vabaduse väljakul sõjamasinate näitus. 

Kell 12.00 algab Viimsis Sõjamuuseumis Vabadussõja-teemaline näidislahing. 

Kell 13.00 toimub üleriigiline aktsioon ''Eesti minut'', kuhu kõik on oodatud oma pilte saatma. 

Kell 13.30 algab Paide Keskväljakul vabaõhuaktus. Esinevad koorid ning linnarahvale pakutakse teed ja kringlit. Kell 13.45 esinevad sõnavõttudega välisminister Sven Mikser, linnapea Priit Värk ja ajaloolane Ründo Mülts. Kell 14.10 loetakse ette iseseisvusmanifest. 

Kell 14.30 algab iseseisvuspäeva jumalateenistus Paide kirikus, millele eelneb vabaõhuaktus linnarahvale.

24. veebruaril on Paide raekojas avatud näitus ''EV tulek Paidesse''. Näitusel on eksponeeritud ka 100 aastat tagasi Paides trükitud iseseisvusmanifesti originaal

Kell 18.30 algab Eesti Rahva Muuseumis president Kersti Kaljulaidi ja tema abikaasa vabariigi aastapäeva vastuvõtt ja kontsert-etendus.

24. veebruarist on Tallinnas Lennusadamas avatud Eesti Meremuuseumi näitus ''100 aastat kiilu all''. 
 

25. veebruaril kell 10.00 toimub Tallinnas Reaalkoolis pidulik aktus, millega meenutatakse Ajutise Valitsuse esimest koosolemist 25.2.1918. Kavas on ka Karl Martin Sinijärve kirjutatud ajaloonäitemäng. 

Kell 11.30 loetakse Tallinna Reaalkooli trepilt ette iseseisvusmanifest, misjärel liigutakse rongkäiguna Tallinna vanalinna. 

Korraldaja

EV100