Fotoalbum „Eesti maa ja inimene 21. sajandil" - fotograaf Luca Berti vaade 21. sajandi Eesti maaelule ja -inimestele.

Itaalia fotograafi Luca Berti kõrgetasemelised mustvalged fotod esitavad Eesti maaelu 21. sajandil nähtuna võõra pilgu läbi. See on aus ja poeetiline dokument meie ajast.

Taanis elav Luca Berti on juba aastaid jäädvustanud 21. sajandi maaelu Põhja- ja Baltimail. See on osa tema mahukast dokumenteerimisprojektist „Inimene ja loodus“, milles ei puudu ka autori omanäoline kunstnikupositsioon. Luca Berti viljeleb töömahukat aeglast fotograafiat (slow photography). Ta kasutab statiivile seatud suurt Linhofi plaatkaamerat ning sätib portreteeritavad pildile tõsiste nägudega nagu vanasti, mil pilditegemine oli suursündmus. Nüüdsel digiajastul mõjuvad tema mustvalged analoogfotod väga värskendavalt. Aastatel 2015–2017 toimunud pildistamisretkede tulemuseks on tõepärane pilt „tundmatust“ Eestist, igapäevasest külaelust, tavalisest maal elavast inimesest, taustaks vanad talud, põllud, teed ja kirikud. Lummavad, ka lihtsamaid olukordi õilistavad fotod tabavad eestlastes midagi olemuslikku. Piltidelt vaatavad meid „meie inimesed“, kellest igaühel on oma lugu. Nende kaudu avaldub aegade side, inimloomuse püsimine, lihtsate asjade ilu ja kaduvus. Luca Berti vaade 21. sajandi Eesti maaelule ja -inimestele vormistatakse kauniks fotoalbumiks, mis on suurepärane kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks.

Raamatuga kaasneb Luca Berti fotonäitus 2018. aasta suvel Telliskivi loomelinnakus, Juhan Kuusi Dokfoto galeriis.

* Raamat ilmub juunis 2018. * Näitus Juhan Kuusi Dokfoto galeriis avatakse suvel 2018.

Algataja

SA Eesti Vabaõhumuuseum

Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti maa-arhitektuuri ja külaelu tutvustav Eesti Vabaõhumuuseum. Muuseumi 14 talus saab ülevaate sellest, kuidas elasid 18.–20. sajandil erineva jõukuse ja tegevusalaga pered. Kuigi praeguseks on üle toodud juba ligi 80 hoonet, ei ole muuseum siiski veel valmis, vaid muutub ja areneb pidevalt. Mõnusat ajaviitmist ja tera tarkust leiab siit igal aastaajal.