Fotonäitus „Eesti läbi saja silmapaari“ Berliinis | EV100

Rändnäitus „Eesti läbi 100 silmapaari“ on Eesti lugu, mida räägib 100 inimest vanuses 100 kuni 1 läbi oma silmade. Iga Eesti Vabariigi aasta kohta üks inimene, igal oma emotsioon Eestiga.

„Eesti läbi 100 silmapaari“ on pildiline Eesti lugu, mis valmis spetsiaalselt Eesti Vabariigi sajandaks juubeliks ja seda jutustab sada eestlast ning eestimeelset inimest läbi oma silmade ja tundmuste. Kõige vanem portreteeritu, saja-aastane Linda Erika, on sündinud samal aastal kui Eesti Vabariik. Kõige noorem, Jako, sündis 2017. aastal 24. veebruaril esimese lapsena Eestis. Jäädvustatud on nii neid, kes tutvustamist ei vaja, kui ka neid, kellega külastaja kohtub esimest korda.

Inimeste kõrval tutvustab näitus ka Eestit kui kohta maailmakaardil. Nõnda tuleb esitlusele sada vaadet tuntuimatest Eesti paikadest (Tallinna vanalinn), ehitistest (rehetare), emotsioonidest (laulupidu), saavutustest (e-Eesti), märgilistest toitudest (murakamoos), mis annavad ka Eestit mitte tundvale inimesele aimu meie maa kultuurist, loodusest, tehnikasaavutustest, köögist, kommetest. Kaks visuaali, portree ja meeleolu, seovad kokku lühikesed tekstid eesti ja inglise keeles. Inimese ja koha lugu. Eesti lugu ühe sajandi lõikes.

Näitust saadab helitaust, mis viib rännakule Pärdist Tätteni ja Tormisest Hypnoboosterini, „Kevade“ tunnusmeloodiast laulupidudeni, vaheldudes Eestile omasete helide ja kõladega: Hiiumaa mererand, vana Tatra tramm versus uus oranž „porgand“, Tartu raekoja kell, sauna lelilava ning vihmane männisalu – kõik see äratuntav, mis meid meie igapäevaelus lahutamatu osana saadab.

Idee autor ja kunstiline juht: Kaire van der Toorn-Guthan / Portreefotode teostus, kaasautor: Toomas Volkmann / Eesti-meeleolude fotod: Tõnu Tunnel, Tõnu Runnel / Tekstid: Piret Jaaks, Mirjam Matiisen, Tiiu Suvi, Helina Piip / Heli ja filmid: Sven Sosnitski / Jumestus: Liis Piksar