Fotonäitus "Lennart Meri ja Linnutee tuuled"

26. mail avasime Muhu Muuseumi Kunstitallis Enn Säde fotonäituse "Lennart Meri ja Linnutee tuuled" Koguvas, millega tähistame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST

Eesti taasiseseisvusaegne esimene president Lennart Meri oli Koguva külaga tihedalt seotud. Noore kirjamehena veetis ta oma perekonnaga suvised puhkused Koguvas ja tundis hästi siinseid inimesi.

1977. aastal filmitud kultuurantopoloogilise dokumentaalfilmi soome-ugri rahvaste etnograafilist ja etnogeneesist "Linnutee tuuled" viimased 6 minutit on pühendatud muhulastele ja siinsetele kommetele. Filmi helimees, oma aja parimaid helirežissööre siinpool raudset eesriiet, Enn Säde, kelle juubeliaasta tänavu samuti on, tegi võtete ajal ka pilte.

Valiku nendest ja teiste filmigrupi liikemete poolt tehtud fotodest, saab näha näitusel, mis on Koguva Kunstitallis avatud 30. juunini. Valiku tegemisel on lähtutud põhimõttest, et esiplaanil oleks filmi autor (eržissöör, stsenarist, teksti autor) Lennart Meri ja talle sekundeeriks Koguva ja Muhu inimesed. Lisaks Enn Säde fotodele on mõned tema poolt filmikaadritest välja suurendatud fotod ja paar teiste filmigrupi liikmete poolt tehtud fotot. Filmi tegemise ajal oli Lennart Meri ajaloolasena õhutanud kõiki filmigrupi liikmeid pildistama ja nii filmimise protsessi kui tollaseid inimesi ja olusid dokumenteerima.

Näitus sai teoks tänu Enn Sädele, kes digiteeris sadakond fotot ja andis need lahkelt Muhu Muuseumile. Näituse avamisel olid kohal "Linnutee tuulte" autorid Enn ja Evi Säde, Lennart Meri perekonnaliikmed Helle Meri ja Kristjan Meri ning sõber ja kaastööline Kulle Raig, kes meenutasid Lennart Meri nii filmimehena kui ka poliitiku ja presidendina. Loomulikult ei puudunud ka Koguva inimesed, kuigi fotodel kujutatud on enamus meie hulgast juba lahkunud nagu ka filmi autor Lennart Meri ise.

Näitus asub Muhu saarel Koguva külas Kunstitallis. Kunstitall on avatud E-P kella 10-18, näitust saab vaadata tasuta.

Korraldaja

Muhu Muuseum

Muhu Muuseum asub Muhu saarel Koguva külas. See omapärases maastikus paiknev, suhteliselt hästi säilinud taluehitistega küla oma mõnevõrra erandliku ajalooga on Eestis tuntud eelkõige kirjanik Juhan Smuuli sünnikohana. Koguva sai populaarseks reisisihiks juba kirjaniku eluajal ja esimene ekspositsioon avati tema sünnikodus kohe pärast kirjaniku surma 1971. aastal. 1973. aastal avati Juhan Smuuli Muuseum praeguse Saaremaa Muuseumi filiaalina. 1979. aastal eraldati muuseumile 30,4 ha maad ja muuseum nimetati umber J. Smuuli Memoriaal- ja Koguva Vabaõhumuuseumiks. Alates 1990. aastast kannab muuseum Muhu Muuseumi nime ja on Muhu valla asutus. Muhu Muuseumis on eksponeeritud erinevad näitused, osa neist püsiekspositsioon, osa näituseid on ajutised.

Märksõnad: