Fred Kotkase rändav maalinäitus „Eesti pidu“

Fred Kotkase „Eesti pidu“ on meeleolukas ja kõiki kõnetav rändav maalinäitus erinevate pidupäevade tähistamisest, mis toimub 2018. aasta teisest poolest kuni 2019. a veebruarini Tartus, Pärnus, Viljandis ja Tallinnas.

„Eesti pidu“ on meeleolukas maalinäitus, mis annab värvika ülevaate Eestis tähistatavatest pidupäevadest ja neid tähistavatest inimestest. Vaatluse all on kõikvõimalikud sündmused, mis annavad meile põhjuse koos viibimiseks ja rõõmustamiseks. Sündmuste keskmesse on valitud erineva tausta ja maailmavaatega inimesed, andes läbilõike meie kontrastsest ühiskonnast.

Ainestikule on lähenetud mitme nurga alt, näidates seda, milline on eri kihtidesse ja gruppidesse kuuluvate inimeste ettekujutus ühest õigest peost, kui ka seda, milliseks üks pidu kujuneda võib, kui asjaosalistel kipuvad arvamused lahku minema. Lisaks tähistamisele on kajastatud ka seda, kuidas pidusid ette valmistatakse ja neist toibutakse. Aga ka seda, millised meeleolud valitsevad siis, kui ei saagi pidutseda. Näituse eesmärk on pakkuda mõtlemapanevat kunstielamust, mille naljaka ja meelt lahutava fassaadi taga peitub ühiskonna murekohtadele tähelepanu suunav sisu.

Autor ei viibuta sealjuures näpuga ega anna pealtnäha hukkamõistvaid hinnanguid, vaid läheneb ainestikule pigem erapooletu vaatlejana, jättes näitusekülastajatele järelduste tegemiseks vabad käed. Kuid ilmselt ei jää see varjatuks, et näituse tagamõtteks on selge soov avada kartulikeldri uks ja lasta sinna natuke valgust ning värsket õhku.

Näitused toimuvad Tartu Kunstimajas 31.08.-23.09.2018, Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas 25.09–13.10.2018, Viljandi Kondase Keskuses 7.11–2.12.2018 ja Tallinnas Temnikova ja Kasela galeriis 31.01–9.02.2019.

Näitustesarja avamine toimub 31. augustil algusega kell 17 Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26, Tartu) ning viimane avamine 31.01.2019 kell 18 Tallinnas Temnikova ja Kasela galeriis (Lastekodu 1, Tallinn).

Foto: fragment maalist. Fred Kotkas

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: