Fred Kotkase rändav maalinäitus "Eesti pidu"

Fred Kotkase „Eesti pidu“ on meeleolukas ja kõiki kõnetav rändav maalinäitus erinevate pidupäevade tähistamisest, mis toimub 2018. aasta teises pooles Tartus, Pärnus, Viljandis ja Tallinnas.

„Eesti pidu“ on maalinäitus, mis annab värvika ülevaate Eesti pidupäevadest ja neid tähistavatest inimestest. Vaatluse all on kõikvõimalikud sündmused, tähtsatest riigipühadest autoliikudeni, mis annavad meile põhjuse koosviibimiseks ja rõõmustamiseks. Sündmuste keskmesse on valitud võimalikult erineva tausta ja maailmavaatega inimesed, andes läbilõike meie kontrastsest ühiskonnast. Ainestikule on lähenetud mitme nurga alt, näidates seda, milline on erinevatesse kihtidesse ja gruppidesse kuuluvate inimeste ettekujutus ühest õigest peost, agai ka seda, milliseks üks pidu kujuneda võib, kui asjaosalistel kipuvad arvamused lahku minema.

Näituse eesmärk on pakkuda mõtlemapanevat kunstielamust, mille naljaka ja meeltlahutava (sõna kõige paremas mõttes) fassaadi taga peitub ühiskonna murekohtadele tähelepanu tõmbav sisu. Autor ei vibuta sealjuures näpuga ega anna pealtnäha hukkamõistvaid hinnanguid, vaid läheneb ainestikule pigem erapooletu vaatlejana, jättes näitusekülastajatele järelduste tegemiseks vabad käed. Kuid ilmselt ei jää see varjatuks, et sellise taktika tagamõtteks on selge soov avada kartulikeldri uks ja lasta sinna natuke valgust ning värsket õhku, teisisõnu muuta meie ühiskond targemaks, avatumaks ja sallivamaks.

Näitused toimuvad Tartu Kunstimajas 30.08.-23.09.2018, Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas 10.10.-03.11.2018, Viljandi Kondase Keskuses 07.11.-02.12.2018 ja Tallinnas detsembris 2018.

Foto: fragment illustratsioonist. Fred Kotkas

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: