Hedwig Büll – kingitus lastele

Tundmatu kangelanna Hedwig Büll oli kingitus Armeenia lastele, tema elu tutvustades julgustame lapsi olema hoolivamad kaasinimeste suhtes.

Haapsalust pärit Hedwig Büll oli suure südamega misjonär, kes pühendas oma elu Armeenia laste ja naiste päästmisele Lähis-Idas. Tema sünnikodus tegutseb praegu lastele ja peredele suunatud tegevuskeskus Iloni Imedemaa. Meie kingitus – Hedwig Bülli tutvustamine Haapsalule ja Eestile ekspositsioonide kaudu Haapsalu raekojas ja Iloni Imedemaal – on suunatud lastele, peredele ja muuseumide külastajatele.
Hedwig Büll läks noore tütarlapsena Lähis-Idasse aitama sõjas vanemateta jäänud lapsi. Aastatel 1911–1955 oli ta tuhandetele armeenia lastele ema eest ning abistas põgenikke. Nõukogude võimu kehtestamisel ei andnud Nõukogude Liit talle sissesõiduluba oma liiduvabariikidesse, mis tähendas, et Hedwig ei saanud pöörduda tagasi koju Eestisse ega minna kaasa oma hoolealustega Armeeniasse. Võõrastele lastele emaks olnud naise sünnikodus on nüüd laste teemakeskus Iloni Imedemaa, kus soovime paremini esile tuua, et tegemist on Hedwigi sünnikoduga. Nii nagu Hedwig Büll oli kingituseks tuhandetele armeenia naistele ja lastele, soovime, et mälestus tema vaprusest ja südikusest oleks inspiratsiooniks Iloni Imedemaa ja Haapsalu raekoja külastajatele. Soovime selle vapra naise panust ajaloos vääriliselt rõhutada ja selleks täiendame Haapsalu raekojas ekspositsiooni ning loome väljapaneku Iloni Imedemaale. Väljapanekud Haapsalu raekojas ja Iloni Imedemaal tutvustavad Hedwig Bülli elu ja tegevust Lähis-Idas ning loovad seoseid tänapäeva maailma aktuaalsete teemadega. Lisaks on see kingitus EV100-le.

Algataja

SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid

SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid korraldab näituse- ja arendustegevusi Haapsalu raekojas, piiskopilinnuses, raudteejaama hoonekompleksis ja Iloni Imedemaal ning Ants Laikmaa majamuuseumis eesmärgiga tutvustada Lääne maakonna ja Haapsalu linna kultuuri- ja looduspärandit ning Eesti side ja raudtee arengut.