Hiiumaa kohvikutepäevad: Hiiumaa pered kutsuvad oma kodusesse söögilauda

Hiiumaa on kinkinud Eestile kohvikutepäevad (2007 toimus Kärdlas Eesti esimene kohvikutepäev). EV100 aastal kutsuvad Hiiumaa pered enda kodudesse söögilauda.

2007. aastal toimus Hiiumaal Kärdlas esimene kohvikutepäev. Ühtlasi oli see ka kõige esimene kohvikutepäev Eestis. Sündmus, mis on levinud tänaseks väga paljudesse Eestimaa küladesse ja linnadesse, ammutas oma idee Kärdla ajaloost ja kohalikest kommetest. Juba 19. sajandil paistsid Kärdla elanikud silma rohke kohvijoomisega, mistõttu said nad endale ka vastava nime: kohvilähkrid. Teadaolevalt harrastasid kohvilähkrid kohvijoomist eelkõige oma kodudes, mitte niivõrd kohvikutes, ja seetõttu sündis ka mõte avada üheks päevaks just kodud ja aiad, et ka teised saaksid osa tõelisest kohvilähkrite kultuurist.

Kuna Hiiumaalt on kohvikutepäevad alguse saanud, saame rõõmustada, et Hiiumaa on teinud Eestile sellise kingituse. Aga 2018. aastal kingime EV100 sünnipäevaks söömaajad Hiiumaa kodus. Kohvikutepäevade ajal (2.–5. augustil 2018) kutsuvad Hiiumaa pered enda poole külla. Niimoodi viime ellu kohvikutepäevad kõige ehedamal moel, nagu meie algne mõte oli: üheks päevaks avanevad aiaväravad ja koduuksed ning külalised saavad nautida hiidlaste toidukunsti ja lahkust.

Algataja

MTÜ Kärdla Kohvikutepäev