Infotahvel valge hobuse ausambale – 100 aastat Üdruma lahingust

Üdrumal paikneva valge hobuse ausamba juurde paigutame infotahvli, millel on teave siin 22. veebruaril 1918 toimunud lahingu kohta, kus kohalikud külamehed lõid külast minema punakaartlased.

Valmis!
Valmis!

Valge hobuse ausammas on paigutatud viiekümnendate aastate lõpus Üdruma seltsimaja (endise Vaikna vallamaja) juures toimunud lahingu tähistamiseks. Üdrumal on 1918. aasta 22. veebruari lahingu kohta liikvel mitmesuguseid legende, mis kõik viitavad ühele valgele hobusele, kes selles lahingus hukkus.
Küla peal on jutte erinevaid. Üks versioon on, et lahingut üldse ei toimunud ja maha lasti täiesti süütu voorimehe valge hobune. Teine versioon räägib, et lahing oli vägev, tulistamist palju, mille tulemusena hukkus valge hobune. Igatahes juba nõukogude ajal ei tahtnud Üdruma küla rahvas tunnistada punaste auks püstitaud ausammast ja pooldas pigem valgeid, olgu selleks kas või üks valge hobune. Legend on külarahav seas nii tugevalt liikvel, et seda kivi on juba selle paigaldamisest saati kutsutud valge hobuse ausambaks. Inimeste mälestuste järgi selgub, et see Üdruma lahing toimus kohalike külameeste ja punakaartlaste vahel. Kohalikud mehed tulid lahingusse, et vabastada punakaartlaste poolt kinni võetud vallavanema abi Hans Habermann. See neil ka õnnestus. Punased löödi külast minema enne, kui sakslased siia jõudsid.
Üdruma lahingust möödub 22. veebruaril 2018 100 aastat ja nüüd on õige aeg paigutada siia infotahvel, kus on õige info selle lahingu toimumise kohta. Praegune kivi on paigutatud siia nõukogude ajal ja tekst sellel ei ole päris tõene.
Et lahing oli üks sündmustest, mis aitas kaasa Eesti Vabariigi sünnile, siis on oluline EV 100. sünnipäevaks ja Üdruma lahingu 100. aastapäeval avada siin tahvel olulise infoga. See oleks Üdruma küla kingitus EV 100. sünnipäevaks, et kõik teaksid tõde meie küla ajaloost. See annab põhjust olla uhke oma küla vaprate meeste üle, kes läksid lahingusse ühe oma mehe eest. Tähtis on see teave infotahvlile jäädvustada ja välja panna, et ka tulevased põlved sündmust teaksid ja hinnata oskaksid.

18. veebruaril infotahvli paigaldamine 22. veebruaril ilmub raamat "Üdruma lood" 23. veebruar – infotahvli pidulik avamine ja raamatu "Üdruma lood" esitlus.

Algataja

Üdruma Küla Selts


Toimunud sündmused

 
Partnerettevõtted
Kasutaja Tiiu pilt
Tiiu