Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendati hõbedast meenemüntAvaldatud: 04.12.2018

4. detsembril esitleti Eesti Panga muuseumis Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbedast münti. Meenemündi nimiväärtus on 15 eurot ja seda saab soetada hinnaga 40 eurot.

Jaan Tõnisson oli üks olulisemaid Eesti riigimehi, kes on kujundanud Eesti ajalugu nii poliitiku, ajakirjaniku kui ka õigusteadlasena. Tõnisson lõi esimese eestlaste poliitilise erakonna ja tema oli ka esimene tipp-poliitik, kes nõudis Eestile täielikku iseseisvust. Märkimisväärset rolli mängis Tõnisson ka Eesti Vabariigi perioodil. Ta pidas mitu korda riigivanema ametit ja teenis Eestit ka riigikogu esimehena ja välisministrina.

Tõnissoni 150. sünniaastapäevale pühendatud hõbedast mündi on kujundanud rahvusvaheliselt tuntud Poola medali- ja mündikunstnik Sebastian Mikolajczak. Müntide tiraaž on 5000 ja need on verminud Leedu Rahapaja.

Meenemünt on müügil Eesti Panga muuseumipoes ja Omniva e-poes, kus tooteid saab tellida ka pakiautomaati või kulleriga koju. Hõbemündid jõuavad müügile ka Eesti Posti nendesse postkontoritesse, kus müüakse Eesti Panga meenemünte ja meenetooteid. Korraga võib üks inimene osta kuni 5 münti. Broneerida münte ei saa.

Meenemündid, mis on enamasti valmistatud väärismetallist, jäädvustavad riigi jaoks olulisi sündmusi või isikuid. Meenemündid kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes selles riigis, kus need on emiteeritud ehk käibele lastud. Need mündid ei ole mõeldud ringluse jaoks ja tavaliselt on nende hind mündi nimiväärtusest kõrgem.

Proof-kvaliteediga ning 38,61 mm läbimõõduga hõbemünt on prooviga Ag 925 ja kaalub 28,28 g.

Märksõnad

Kõik uudised