Kaerepere seinamaal

Kaerepere väärtustab last ja noort nii looja kui ka publikuna. Meie kingitus Eesti Vabariigile on võimas seinamaal, mis särab Valtu põhikooli fassaadil.

Valmis!
Valmis!

2017 on Eesti laste ja noorte kultuuriaasta, mille tunnuslauseks on „Mina ka!“. EV100 kingiideed otsides tundus MTÜ Arendusselts Koduaseme liikmetele, et kingitus võiks seostuda selle loosungiga, ent samas olla ka kogukonnale emotsionaalselt väärtuslik. Seinamaali panustaksid kohalikud lapsed otse. Maali üle saaksid olla uhked lapsed ise, juhendajad, lapsevanemad ja kogukond laiemalt.
Esialgu plaaniti, et lapsed loovad maali kavandi juhendajate abiga. Selleks puhuks korraldatud joonistuskonkurss jäi kooliaasta lõpu tõttu üürikeseks, mis tähendas, et kavandit niimoodi luua ei õnnestunud. Tekkis mõte, et kasutada võiks erinevatelt joonistustelt pärit elemente, mis koondatakse üheks kavandiks.
Idee autori algne visioon oli, et maalil võiks olla kujutatud teatud ajaline kulgemine – areng, loo vestmine (mida toetaks ka maali piklik formaat). Kasutada võiks kodukoha ja -riigiga seotud elemente. Kohaliku kunstniku Helena Lasneri ja Valtu põhikooli kunstiõpetajate Ebe Luige, Saima Randjärve ja Hele-Mall Kio koostööst koorus täpsem temaatika – minevik-olevik-tulevik.
Maalil kasutatud elemendid koguti kokku 22 koolilapse (1.–9. klass) joonistustelt. Suure maalimistöö tegid Helena ja kuus 8. klassi neidu (Kristiina Tali, Kärt Pihlap, Lisanna Kadarik, Madliin Küla, Säde Agu ja Õie Ellen Agu). Osal neist oli ka rõõm maalida tükikest enda loomingust. Kasutati põhivärve, millest segasid Helena ja lapsed ise sobilikud kaunid toonid. Lastel endil tekkis visioon, et alustada „minevikus“ tumedamate värvidega ja ööga ning minna „tuleviku“ suunas aina helgemaks ja heledamaks. Maal on tehtud värvidega Domus Base ja Aqua, mille annetas projektile Sadolin. Pannoo põhjaks on tavalised puitvineerplaadid, mis on omavahel kinnitatud lattidega ja viimistletud puitraamiga.
Maal numbrites:
- mõõdud K 2,44 x L 7,32 m
- 4 juhendajat
- 22 lapse looming
- u 50 panustajat
- u 100 töötundi

24.03.2017 Idee sünd (04:42 hommikul) Aprill 2017 Koostöö kooliga (idee tutvustamine, planeerimine kunstiõpetajatega) Mai 2017 Maali kavandiks vajalike elementide joonistuskonkurss koolis; tehnilise ja sisulise töökorralduse ning kavandi loomise arutelud Juuni 2017 Joonistuskonkursi väljapaistvamate autorite tunnustamine; kavandi väljatöötamine; vineerplaatide kruntimine Juuli 2017 Kavandi kandmine plaatidele; maalimine (lapsed ja juhendaja Helena); maali valmimine August 2017 Maali raami valmimine; maali paigaldamine koolimaja seinale 19.08.2017 Maali pidulik esitlemine Kaerepere 605 kodukandipäeva avamisel

Algataja

MTÜ Arendusselts Koduaseme

MTÜ Arendusselts Koduaseme asutati aastal 2007, kuid selle eelkäija, elanike esinduskogu, on järjepidevalt tegutsenud aastast 2004. Ümbritsevates külades on koos tegutsetud veelgi kauem. Ühingusse on koondunud aktiivsed inimesed üle kogu piirkonna. Lisaks elukohale ühendab liikmeid tahe edendada kohalikku elu. Meie tegevuste tulemusel on Kaerepere piirkonnas ühtehoidev kogukond; igas vanuses elanikkonnal võimalused mitmekesiseks kultuuri, haridus- ja sporditegevuseks; säilitatud kultuuripärand ja looduskeskkond. Oma igapäevastes tegevustes oleme avatud ja koostöömeelsed. Väärtustame mitmekesisust, vastastikust lugupidamist ja tunnustamist.