Karl Oswald Bulla majamuuseum Iide külalt Sõrves

EV100 suvel saab täpselt 100 aastat sellest, kui Saksamaal sündinud ja Tsaari-Venemaal kuulsaks saanud fotograaf Karl Oswald Bulla kolis Sõrve, kus elas oma viimased 11 aastat.

Valmis!
Valmis!

20.07.2018 avati Saaremaal Iides Vene keisri õukonna fotograafi Carl Oswald Bulla majamuuseum.

Avamisel võtsid sõna Peterburis asuva Carl Bulla nimelise ajaloolise fotograafia fondi president Valentin Elbek, peaminister Jüri Ratas ja Saaremaa vallavanem Madis Kallas. Esinesid Saaremaa Ühendatud Meeskoor ja Sõrve rahvamuusika ansambel, toimus Taritu rahvamaja etendus „Tšehhovist“.

Carl Bulla (1855–1929) oli saksa päritolu fotograaf, kes on ülemaailmselt tuntud Vene keisriperekonna ja Peterburi igapäevaelu jäädvustajana. Bullat peetakse Venemaa fotoreportaažide alusepanijaks. Seos Saaremaaga tekkis mehel oma kolmanda naise Christine Juliane Keselbergi kaudu. Oktoobrirevolutsioon tõi Bulla lõplikult Sõrve.

Elu lõpupäevil Torgus elanud Bulla on teinud palju selle maanurga tutvustamiseks, pildistades loodust ja rahvariides inimesi. Muuseum asub 1910. aastal Carl Bulla poolt ehitatud torniga häärberis. Pärast Bullade surma on majas elanud arst, töötanud kool ja raamatukogu, teise maailmasõja ajal oli majas sakslaste komandopunkt, uuemal ajal aga Torgu vallavalitsus. 2017. aasta septembrist on hoone MTÜ Bulla Maja kasutuses.

Maja sai taastatud PRIA toetusega. Muuseumi eesmärgiks on sedavõrd olulise isiku mälestuse jäädvustamine ja tema tehtu kajastamine. Ekspositsioon on koostatud Peterburis asuva Carl Bulla nimelise ajaloolise fotograafia fondi kaasabil. Esindatud on nii Peterburi kui ka Saaremaa periood. Väljapanekus on ajastuomased olmeesemed, mööbel ja loomulikult Carl Bulla tehtud fotod. Praegu on väljapanek seitsmes-kaheksas toas, kuid materjali lisandudes on plaanis laieneda.

Carl Bulla on maetud Jämaja kalmistule.

Algataja

EV100 igas külas