"Katja Novitskova: Invasioonikurvid" näitus Whitechapel galleriis Londonis

Katja Novitskova isikunäitus Whitechapel galeriis Londonis

ENG

Traalides läbi digisfääri 'märkide ookeani', loob Katja Novitskova (snd 1984, Eesti) endassehaaravaid keskkondi, milles elutsevad heledalt kumavad elukad. Ta on tuntud oma dramaatiliste loomade väljalõigete poolest, mis on asetatud mängulisesse suhtesse rahaliste ja teaduslike allikate representatsioonidega. Tema uusim installatsioon kujutab endast maastikku, mida on tabanud biootiline kriis ning mille puhul pildistamist ja tehnoloogiat kasutatakse elu ekspluateerimise kaardistamisel.

 

Kujutised, mille on teinud skannerid, kaamerad ja satelliidid – laboriorganismide kehadest kuni kujutiste töötlemise algoritmide loodud voogudeni – on kujundatud erksate skulptuuride ja projektsioonidena. Ussid eiravad gravitatsiooni ja geneetiliselt muundatud eluvormid kooruvad sassis kaablitest alustaimestikus asetsevatest munadest. Näituse keskmes õõtsuvad kummaliselt kiikuvad beebihällid.

 

Selle häiriva maastiku ümbruses ujuvad vaigupilvedesse sisestatud fraasid, mis spekuleerivad globaalsete andmete mõju üle meie teadvusele ja keskkonnale. Kasvukõverad, mis on pärit korporatiivkultuurist ja mis kajavad vastu usside ja kaablite kujudes, kommenteerivad kuivalt inimkonna liikumist  progressi suunas kasumi nimel.

 

Väljapanek ühendab elemente Novitskova Eesti paviljonist 57. Veneetsia biennaalil 2017. aastal.

 

Foto: Tõnu Tunnel

Korraldaja

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus/Estonian Contemporary Art Development Center

The Estonian Contemporary Art Development Center (ECADC) is a nonprofit foundation focused both on fostering international exposure for artists from Estonia and on developing the contemporary art scene in Estonia. Functioning as an umbrella organization for Estonian partner institutions, the center is creating strategic international partnerships in the field of contemporary art.