Kingin sulle õuna. Sest õun on eestlase moodi

Eesti, maalisin sinu tavalisi õunu ja kirjutasin juurde lühilood. Need räägivad sinu inimestest, sellest, mis neil südamel. Turgutavad hoolima ja austama üksteist meie erinevustele vaatamata.

„Õun on nagu eestlane. Igaüks oma nägu. Väike defekt siin ja kriim seal. Plekk ühel ja iluviga teisel põsel. Ajatuultes räsitud, aga ikka alles. Trotsi täis. Aroomist pungil. Ehe. Mitte läikiv välismaine õun. Vaid tahumata, ebastandardne, läbib napilt kvaliteedikontrolli. Kodu mekiga. Mälestusi täis. Õun on eestlase moodi. Mitte kõige esinduslikum. Lihtne. Liiga tavaline. Aga üdini oma. Ellujääja.“
See on „Kingin sulle õuna. Sest õun on eestlase moodi“ sissejuhatav lühilugu.
Õun on kõige tavalisem eesti vili. Kättesaadav, lihtne ja omane. Seepärast maalisin erinevatest eesti õuntest „portreed“ ja kirjutasin lühilood juurde. Kingin need pildid ja lood, et vaataksime enda sisse ja enda ümber. Et märkaksime, kust tuleme ja hindaksime pinda, kus kasvame. Hoiaksime oma maad ja armastaksime tema lihtsat halli ilu. Kuigi me oleme kõik erinevad, oleme ühe puu viljad. Igaüks omanäoline. See erinevuste hulk teebki meid ilusaks. Aitab kasvada ja maitseb hea. Loodan, et mu kingitud õunalood innustavad märkama ja hoidma naabrit enda kõrval. Tiivustavad austama üksteist vaatamata erinevustele ja omapäradele. Inspireerivad alustama muutustega iseendast. Õunamaale ja nende juurde kuuluvaid tekste eksponeerin aasta jooksul erinevates paikades. Esimene väljapanek toimub 2018. aasta jaanuaris Hiiumaal, Nelja Nurga Galeriis. Seejärel Tallinnas RMK peahoone fuajees. Märtsist augustini saab näha väljapanekut Helsingis, Eesti Suursaatkonnas.

Aasta lõpus tuleb KÜSKi toel välja maalide ja tekstidega kalender 2019. See on minu kingitus EV100-le.

Näitused, kus on eksponeeritud nii maalid kui ka tekstid. Jaanuar 2018 Nelja Nurga Galerii, Kärdla. Veebruar 2018 RMK peahoone fuajee. Otsin uusi võimalusi väjapaneku eksponeerimiseks Eestis ja ka väljapool Eestit 2018 sügis võiks ilmuda 2019. aasta kalender nii piltide kui ka tekstidega.

Otsin võimalusi väjapaneku eksponeerimiseks Eestis ja ka väljapool Eestit. Kui Sa tead galeriid, fuajeed või muud avalikku ruumi, kus oldaks valmis näitust eksponeerima, siis palun vii meid kokku.

Algataja

Kamille Saabre