Kinkeraamat "100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918-2018" - väärikas kingitus EV100le toetades Eesti Pimedate Liitu

Eesti-ja inglisekeelne kinkeraamat ja ajutine näitus Lennusadamas algusega 24.02.2018 "100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918-2018" on väärikas kingitus EV100le toetades Pimedate Liitu.

Ühe mereriigi saatus on vältimatult seotud tema laevadega. Need viisid ära ja tõid tagasi, päästsid ja pagesid, märkisid sõja puhkemist ja rahu algust, kehastasid õnne ja südamevalu – olid elulise tähtsusega nii riigile kui ka tema inimestele. Laevade tulekud ja minekud jäävad meelde, eriti just pöördelistel aegadel. Meil kõigil on laevadega mõni mälestus või lugu, mis puudutab – olgu heas või halvas. Nii nagu inimsaatus vormub elatud eluks, kas siis pikaks või traagiliselt lühikeseks jäänud eluks, on see ka laevade puhul. Eesti Vabariigi sünnist kuni sajanda aastapäevani viinud pöördeline sündmustik peegeldub ka meie laevade saatuses. Eesti Meremuuseumi näitus ja raamat „100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades“ toob need haaravad ja erakordsed lood meie ette. Mõned nendest lugudest on tuttavad paljudele, teised jällegi vähem ning mõni laev seilab oma looga rambivalgusesse üldse esmakordselt. Iga aastat perioodil 1918–2018 tähistab raamatus üks laev, millega seoses on just sel aastal toimunud mingi märgiline sündmus. Ajaloolised sündmused ei ole küsinud laeva tüüpi ning seega on Eesti lugude mitmekesises laevastikus nii reisilaevad, sõjalaevad, kaubalaevad, purjekad, aurikud, jõelaevad kui ka teised alused. Igale aastale oma laeva leidmine pole olnud kerge ülesanne ja seetõttu paigutuvad need sajandi pikkusele aegreale mõnikord ka üsna ootamatult, aga ikka selle mõttega, et oluline lugu saaks räägitud. Raamat ja Lennusadamas toimuv näitus on ühtlasi kummardus noil tähenduslikel laevadel töötanud, teeninud, õppinud või reisinud inimestele. Aga loomulikult ka neile, kes jäid ega tulnud kunagi tagasi. Meie laevade lugu on kogu Eesti lugu. Ajavete tõusud ja mõõnad on meid toonud just siia. Kiilu all on juba 100 aastat.

Eestikeelne kinkeraamat ilmub 23.02.2018 Inglisekeelne raamat ilmub 23.04.2018

Raamatu ostuga toetame üheskoos Eesti Pimedate Liitu 1 eur - 1 raamat

Algataja

SA Eesti Meremuuseum

Eesti Meremuuseum on kahe ekspositsiooniga üks Eesti suurimatest muuseumidest. Paksu Margareeta suurtükitornis asub põhiekspositsioon, mille rõhk on Eesti vanemal merenduse ajalool. Meremuuseumi teine ekspositsioon Lennusadama angaarides on keskendunud Eesti ja rahvusvahelisele meretehnika ajaloole. Eesti Meremuuseumi missioon on Eesti merendusloo ning merekultuuri valdkonda kuuluva mitmekülgse ja erinevates vormides esineva materjali kogumine, talletamine, uurimine ja laiemale publikule vahendamine. Meie tegutsemismõtteks on kasvatada inimeste teadmisi, austust ning armastust mere vastu!


Toimunud sündmused