Kirepi küla EV100

Kirepi küla rahvas korrastab EV100 kingina kogukonnale olulise ajaloolise hoone asukoha ja varemed.

Kirepi bussipeatuse lähistel seisavad väärika ajaloolise hoone varemed. Hoones on omal ajal pikalt tegutsenud Kirepi kaitseliit, naiskodukaitse, tuletõrjeühing. Hoones on olnud küla seltsimaja, kool, kõrts, piimameierei ning ka kauplus. Seega oli siin Kirepi rahva jaoks oluline kohtumispaik.

23. jaanuaril 1919 toimus Kirepis Vabadussõja lahing:
„Mõisas vaenlast ei leitud, pidid asuma Kirepi kõrtsis. Kõrtsile läheneti ringi üle külmunud nurmede ja soo. Sealtpoolt ei osanud punased pealetungi karta, nende kuulipildujad olid üles seatud teise suunda. Harvast metsatukast väljudes jättis dessandi juht Ratassepp aheliku kõrtsist paarisaja meetri kaugusele ja läks ette luurele. Teda tabas kuul pähe. Eestlased tormasid kõrtsi poole ja kõrtsis algas julm lähivõitlus. Punastel olid püsside otsas täägid, eestlastel polnud. Juhtus, et eestlased kiskusid vaenlastelt püsse käest paljakäsi. Punased sättisid kõrtsinurga taga kuulipildujat üles. Kuuliprits saadi kätte ja hakati liduvat vaenlast niitma, kuid see maksis alamkapteni, 23-aastase August Vollmanni elu.“
Edasi liikus lahing Kirepi tuuleveski juurde, kuhu praegu suunab vastav viit.
Paraku on hoone kaua olnud ilma hooliva omanikuta  ja nii juba mõnda aega varemetes seisnud.
Otsustasime selle olulise paiga oma kogukonnale n-ö tagasi anda. Tänavu kevadel saime hoone ja selle ümbruse kogukondlikuks kasutuselevõtuks maa-ametilt loa. „Teeme ära!“ talgute ajal korrastasime varemed ja nende ümbruse. Plaanime neid ka edaspidi hoida visuaalselt korras ning takistada edasist lagunemist. Tulevikus (kui riik oleks maa-ala nõus loovutama valla omandisse) soovime rajada sinna külaplatsi.
Suve algul korrastame ka lõkkekoha ümbruse, et selles ajaloolises kohas koos kogukonnaga tähistada jaanipäeva ja nii antud hoonega kui kogu Kirepi külaga seotud mälestusi koguda.

Marju Jõks,
Kirepi külavanem

Algataja

EV100 igas külas